Хімія підготовка до ЗНО та ДПА
Комплексне видання

ЧАСТИНА І

ЗАГАЛЬНА ХІМІЯ

ХІМІЯ ЕЛЕМЕНТІВ

НІТРОГЕН. ФОСФОР

Нітрати

 

Нітрати — гарні окисники. Наприклад, така інертна речовина, як хром(ІІІ) оксид при сплавці з натрій нітратом утворює натрій хромат:

Нітрати широко використовують у народному господарстві. Амоній нітрат NH4NО3 застосовують як азотне добриво та при виробництві вибухових речовин (він входить до складу амоналу); калій нітрат KNО3 (калійна селітра) застосовують при виготовленні пороху (у чорному поросі міститься близько 75% KNО3) і як добриво, а ще в харчовій промисловості та при виробництві скла. Багато інших нітратів застосовують як добрива в сільському господарстві.

Усі нітрати при нагріванні розкладаються. Однак, залежно від активності металу, розклад може проходити в різних напрямках. Наприклад, нітрати металів, що перебувають в електрохімічному ряді напруг правіше магнію (літій Li, калій К, барій Ва, кальцій Са і натрій Na), розкладаються на нітрит і кисень:

Нітрати, утворені металами середньої активності, що розташовані між міддю та магнієм включно (магній Mg, алюміній Аl, марганець Мn, хром Сr, цинк Zn, залізо Fe, кобальт Со, нікель Ni, олово Sn, свинець Рb і мідь Cu), розкладаються на оксиди металів, нітроген діоксид та кисень:

Нітрати малоактивних металів (ртуть Hg срібло Ag, платина Pt та золото Au) розкладають ся на чистий метал, нітроген діоксид та кисень:

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити