Хімія підготовка до ЗНО та ДПА
Комплексне видання

ЧАСТИНА І

ЗАГАЛЬНА ХІМІЯ

ХІМІЯ ЕЛЕМЕНТІВ

НІТРОГЕН. ФОСФОР

Кругообіг Нітрогену в природі

 

На нашій планеті існує два шляхи зв’язування азоту. Перший шлях полягає в потужному електричному розряді — блискавки. При цьому з молекул кисню й азоту утворюється нова речовина — нітроген(ІІ) оксид, який окислюється повітрям у нітроген діоксид й потрапляє в ґрунт або води океану у вигляді нітратів та нітритів. Другий шлях — це шлях засвоєння азоту нітрогенфіксувальними бактеріями й водоростями. Цим шляхом сполук Нітрогену утворюється менше, ніж при розряді блискавки.

Сполуки Нітрогену в ґрунті або в океані дуже швидко поглинаються тваринами й рослинами. При відмиранні рослин або тварин сполуки Нітрогену знову потрапляють у ґрунт або океан, і такий цикл може тривати досить довго, доки сполуки Нітрогену не потрапляють до денітрифікувальних бактерій, які в результаті своєї життєдіяльності виділяють азот.

Без зв’язаного Нітрогену життя на Землі не існувало б. Завдяки блискавкам Нітроген потрапив у воду, де й зародилося життя. На початку XX століття запаси Нітрогену в ґрунті стали вичерпуватися. Це стало причиною різкого зниження врожайності на полях. Населенню Землі загрожував голод. Але вчені запропонували використати деякі хімічні сполуки як сільськогосподарські добрива. І це дало змогу підвищити врожайність.

Сьогодні нітратні добрива використовують практично на всіх полях. Однак не слід забувати про те, що надлишок сполук Нітрогену так само викликає зниження врожайності, а всі стоки з полів так чи інакше потраплять в океан, унаслідок чого може початися неконтрольований ріст різних водних рослин, що у свою чергу призведе до загибелі риби в морях та океанах.
Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити