ХІМІЯ - Комплексна підготовка до зовнішнього незалежного оцінювання

РОЗДІЛ II. НЕОРГАНІЧНА ХІМІЯ

9. Неметалічні елементи та їхні сполуки. Неметали

9.4. Елементи VA групи

9.4.5. Нітроген(IV) оксид

Нітроген утворює п’ять оксидів зі ступенями окиснення +1, +2, +3, +4 і +5.

Нітроген(ІV) оксид, нітроген діоксид NO2 за стандартних умов — це газ бурого кольору1 з характерним гострим запахом, важчий за повітря, добре розчиняється у воді; легко зріджується у безбарвну речовину за температури -11 °С і кипить за температури +21,3 °С. Нітроген(ІV) оксид схильний до димеризації:

Реакція утворення димеру є оборотною. Температура плавлення -11,2 °С. За температури -12 °С кристали речовини безбарвні, складаються лише з молекул N2O4. За температури +21,1 °С ця червоно-бура рідина (яка містить 0,1 % NO2) кипить, а при підвищенні температури до +140 °С і вище речовина складається лише з молекул NO2.

Добування нітроген(ІV) оксиду

Нітроген(ІV) оксид утворюється при окисненні нітроген(ІІ) оксиду за нормальних умов або під час термічного розкладання нітратів:

Властивості нітроген(ІV) оксиду

Нітроген(ІV) оксид — кислотний оксид, реагує з водою, утворюючи дві кислоти, а саме нітратну HNO3 і нітритну HNO2. Нітроген(ІV) оксид у цій реакції диспропорціонує:

Якщо ж реакція нітроген(ІУ) оксиду з водою відбувається за наявності кисню, то утворюється лише нітратна кислота:

тому що нітритна кислота окиснюється киснем до нітратної:

Нітроген(ІV) оксид як кислотний оксид реагує з лугами:

За наявності кисню утворюється лише натрій нітрат:

Нітроген(ІV) оксид може виступати і як окисник:

Застосування нітроген(ІV) оксиду

Нітроген(ІV) оксид використовують як проміжну речовину у виробництві нітратної, сульфатної кислот (нітрозний метод, окислює SO2 до SO3), а також як окисник у ракетному паливі.

_______________________________________________________________

1 «Лисячий хвіст» — жаргонна назва викидів в атмосферу оксидів Нітрогену на хімічних підприємствах. Назва походить саме від кольору буро-оранжевого нітроген(ІV) оксиду.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити