ХІМІЯ - Комплексна підготовка до зовнішнього незалежного оцінювання

РОЗДІЛ II. НЕОРГАНІЧНА ХІМІЯ

9. Неметалічні елементи та їхні сполуки. Неметали

9.5. Елементи IV групи

9.5.8. Силікатна кислота, силікати

Силікатна кислота Н2SiO3 — це найпростіша з полі-кремнієвих кислот, склад яких виражають формулою nSiO2 · mH2O. Як правило, силікатна кислота — це суміш різних полі-кремнієвих кислот, які різняться довжиною ланцюгів. Окремі кислоти виділити практично неможливо. Отже, формула H2SiO3 є умовною і лише відображає кількісне співвідношення між атомами в молекулі. Атоми Силіцію у кислоті сполучені через атоми Оксигену в ланцюги різної довжини:

Це дуже слабка кислота. У воді силікатна кислота, на відміну від інших неорганічних кислот, практично нерозчинна, але легко утворює колоїдні розчини.

За звичайних умов (поступово) або при нагріванні (швидше) силікатна кислота розкладається на воду й ангідрид силікатної кислоти:

Силікатна кислота не змінює кольору індикаторів, не реагує з металами, але розчиняється в лугах, утворюючи солі (силікати):

Її можна одержати з розчинів силікатів дією на них сильніших кислот: хлоридної, сульфатної і навіть карбонатної. Реакцію розчину солі силікатної кислоти з хлоридною або сульфатною кислотою використовують як якісну. Кислота випадає з розчину у вигляді гелю:

Силікати — солі силікатної кислоти, тугоплавкі, термічно стійкі речовини. Більшість з них (крім силікатів Натрію і Калію1) нерозчинні у воді.

Розчинні у воді силікати вступають у реакції йонного обміну:

Застосування силікатної кислоти і силікатів

Водний розчин натрій силікату використовують для просочування деревини та тканин, щоб надати їм вогнетривкості; для виготовлення цементних розчинів, мийних засобів, силікатного клею. Алюмосилікати застосовують як адсорбенти і у силікатній промисловості.

__________________________________________________________

1 Водний розчин натрій та (або) калій силікату називають силікатним клеєм, або рідким склом.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити