ХІМІЯ - Комплексна підготовка до зовнішнього незалежного оцінювання

РОЗДІЛ І. ЗАГАЛЬНА ХІМІЯ

 

3. Хімічний зв’язок

3.7. Йонний, металічний і водневий зв’язки

3.7.3. Водневий зв’язок

Низка сполук з полярним Ковалейтним зв’язком, які містять Гідроген і елемент з високою електронегативністю (найчастіше Оксиген, Флуор, Нітроген), утворюють так званий водневий зв’язок (позначають «•••»). Це різновид невалентного міжмолекулярного зв'язку (вандерваальсового1), який виникає між атомами Гідрогену однієї молекули (диполя) з поляризованим атомом (що мас велику електронегативність: F, N, О...) другої молекули внаслідок набуття ними протилежних часткових електричних зарядів. Водневі зв’язки між молекулами аміаку:

image34

Якщо такий зв’язок утворюється між однаковими молекулами, його називають симетричним-, якщо між різними (розчин аміаку у воді)— несиметричним. Водневий зв’язок може також виникати між окремими групами атомів усередині молекули. Тоді його називають внугрішньомолекулярним водневим зв’язком. Наприклад, у молекулі саліцилової кислоти він виникає між карбоксильною і гідкроксильною групами:

image35

Інколи завдяки утворенню водневих зв’язків формуються доволі стійкі комплекси, які не руйнуються при нагріванні таї існують навіть у парах. Це, наприклад, димери мурашиної кислоти:

image36

Водневий зв’язок значно впливає на фізичні та хімічні властивості органічних сполук, полімерів, білків і нуклеїнових кислот. За властивості білка чи нуклеїнової кислоти відповідає просторова конфігурація молекул, яку фіксують водневі зв’язки. Постійні розриви і відновлення водневих зв’язків в організмі — важлива частина процесу обміну речовин.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити