Культурологічний словник - 2020


СОФІОЛОГІЯ

СОФІОЛОГІЯ (від грец. sophia — мудрість і ...логія) — релігійно-філософська течія, в основу якої покладено проблематику, пов'язану з поняттям-міфологемою «Софія». Як всякий символ, вона пропускає плюралістичний характер своїх можливостей. У Київському християнстві (Іларіон, Клим Смолятич) насамперед асоціюється з «Премудрістю Божою». Відповідно до неї, світ є не тільки творінням Бога, у його основі лежить особливе божественне начало — «душа світу».

Софія — інстанція, що перебуває між творцем і творінням, є джерелом божественної енергії, забезпечує рух нагору («сходження нас») і рух донизу («сходження до нас»). Звідси походить іпостасна природа С., але вона не ототожнюється ні з однією з трьох божественних іпостасей, а виступає як четверта. Через неї світ, природа, людина ніби допускаються всередину Божества, Трійці, які, приймаючи світ у себе, одночасно проявляють себе в ньому. Звідси долається той розрив між «творінням», що вважалося ділом Божим, і «спасінням», яке було проблемою людства. Цей підхід був притаманний візантійському і римському варіантам християнства. Київське християнство через софіологічну інтерпретацію намагається зняти цей розрив, вважаючи, що віра і спасіння ґрунтуються не на аскетично-чернечому спогляданні або логічно-розсудкових конструкціях, а на активному релігійному житті як продовженні творіння.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити