Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

ІСТОРІЯ КУЛЬТУРИ УКРАЇНИ

Розділ ХІІ

Культура в часи перебудови та становлення незалежності України

 

ЛІТЕРАТУРА

 

Процеси оновлення суспільства широко охопили, насамперед, літературу. Письменники звільняються від догматів комуністичної ідеології. Відбувається переоцінка суспільних ідеалів, історичних подій. Сьогодні перше місце посіла публіцистика, яка висвітлює політичні процеси і зміни, що відбуваються в суспільстві. Доречно відзначити наповнену високим громадянським пафосом творчість О.Гончара, І. Драча, Д. Павличка, П. Мовчана, В. Яворівського, І.Дзюби, Р. Лубківського, Р. Іваничука, О. Сизоненка, О.Мусієнка, Ю.Щербака, П. Осадчука та ін. Багато хто з них сьогодні перо письменника замінив на політичну діяльність, вони займають високі державні, партійні, дипломатичні посади, є народними депутатами, що істотно позначається на їх активній творчій праці.

Вагомий внесок у відтворення історичної пам’яті та повернення забутих імен діячів культури і мистецтва зробили Спілка письменників України та її друковані органи: газета “Літературна Україна”, часопис “Вітчизна”, “Жовтень” (з 1990 р. — “Дзвін”), “Київ”, “Прапор” (з 1991 р. — “Березіль”), “Дніпро”, “Всесвіт”, академічні журнали “Радянське літературознавство” (з 1990 р. — “Слово і час”), “Український історичний журнал”, “Народна творчість і етнографія”, тижневик “Україна” та щоквартальник “Пам’ятки України”.

Завдяки цим виданням почали повертатися в українську літературу раніше заборонені імена письменників та їх твори, твори мистецтва, творчість митців діаспори, історичні дослідження. Так, зокрема газета “Літературна Україна” відкрила рубрику “Сторінки призабутої спадщини”. З’явилися нові розвідки, були опубліковані твори Б.Лепкого, Г. Чупринки, М. Зерова, М. Куліша, В. Винниченка, М.Драй-Хмари, П. Савченка, Г. Михайличенка, В. Симоненка, В. Стуса, І.Світличного, Є. Сверстюка та ін. Тижневик “Україна” почав друкувати мистецтвознавчі розвідки про твори М. Бойчука та його школи, висвітлювати творчість таких художників, як Н. Онацький, О.Заливаха, І. Марчук, А. Антонюк, Ф. Гуменюк, які замовчувалися за часів застою.

Велику справу зробив журнал “Пам’ятки України”, започаткувавши рубрику, в якій наводилися бібліографічні матеріали про незаслу жено забутих українських краєзнавців, проблемні статті істориків М.Брайчевського, Я. Дашкевича, Я. Ісаєвича, Ф. Шевченка. Часопис “Жовтень” (“Дзвін”) у 1988 р. розпочав публікацію тритомної праці Д.Яворницького “Історія запорозьких козаків”. Для українського народу відкрилися незнані досі твори письменників української діаспори Є. Маланюка, Т. Осьмачки, І. Багряного, І. Салічука, І.Костюка, поетів-борців, які загинули у боротьбі з фашизмом, — О.Теліги, О. Ольжича (Кандиби).

У 1988 р. часопис “Київ” започаткував публікацію “Споминів” видатного українського історика М. Грушевського, а утворена згодом Археологічна комісія при АН УРСР почала готувати видання капітальної праці вченого — його багатотомної “Історії України-Руси”.

У цей час побачили світ твори українських письменників: поезія Ліни Костенко, поема “Чорнобильська мадонна” І. Драча, документальна повість “Чорнобиль” Ю. Щербака, публіцистика І.Дзюби, низка творів В. Шевчука, Є. Гуцала, М. Вінграновського, В.Дрозда, Р. Федо- ріва, Р. Іваничука, М. Руденка та ін.

У 1992 р. Кабінет Міністрів України затвердив новий склад Комітету з присудження держаних премій ім. Т. Шевченка. На відміну від попереднього, куди входили переважно компартійні функціонери, до нього увійшли провідні діячі культури О. Гончар (голова), Ю.Мушкетик, І. Драч, А. Мокренко та ін. Першими лауреатами Шевченківської премії незалежної Україні стали в’язень сталінських концтаборів Б. Антоненко-Давидович (посмертно), видатний письменник-емігрант, автор першого у світі широкомасштабного роману про злочини тоталітаризму “Сад Гетсиманський” І. Багряний (посмертно), дисиденти І. Калинець, Т. Мельничук, а також П. Мовчан, Р. Лубківський, публіцист С. Колесник, літературознавець М.Жулинський та ін.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.