Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

ІСТОРІЯ КУЛЬТУРИ УКРАЇНИ

Розділ VII

Культура України в період становлення

радянської влади

 

ЛІТЕРАТУРА

 

Становлення української радянської літератури відбувалось у напруженій боротьбі з різноманітними літературними групами й течіями, що в пореволюційний час з’являлися, як гриби після дощу, і претендували на гегемонію в літературі. Серйозним гальмом в об’єднанні письменницьких організацій були політичні й естетичні пролеткультівські настанови. Згодом вони почали домагатись “автономії” від держави, проте більше шкодили справі культурного будівництва, ніж допомагали. Відмежування культури від “буржуазного” суспільства на практиці було ігноруванням кращих традицій минулого, що стало грубою помилкою.

Звільняючись від впливу модерністично-декадентських течій, українські письменники вже в роки громадянської війни дали зразки справжньої поезії, зокрема “На майдані”, “Псалом залізу”, “Сійте”, “Як упав же він” П. Тичини, “Удари молота і серця”, “Червоні зорі” В.Еллана-Блакитного, “Закзик”, “Гартована поезія”, “Червоний заспів” В. Чумака, “Відплата”, “Червона зима” В. Сосюри, “Світло зі Сходу”, “Гудок” М. Терещенка, “Мої коломийки” І. Кулика та ін. На той час ці твори справляли великий вплив на широкий загал в Україні.

Із переходом до мирного будівництва посилився бурхливий розвиток української літератури. З’явилися сотні нових творців: А.Головко, П. Панч, М. Ірчан, І. Дніпровський, І. Кириленко, П.Усенко, Олесь Досвітний, І. Микитенко, Іван Ле, М. Бажан, О. Копиленко, Ю.Яновський, Ю. Смолич, О. Довженко, Остап Вишня, Є. Плужник, С.Скляренко та ін. Розкривається талант письменників, що прийшли в літературу незадовго до революції або в роки громадянської війни: П.Тичини, М. Рильського, В. Сосюри, І. Кочерги та ін.

Центрами літературно-мистецького життя стають клуби, сільбуди, бібліотеки, редакції газет і журналів, професійні спілки. З’являються літературні, драматичні, музичні гуртки. Лише в Києві у 1921 р. вони працювали більш як у 30 клубах. Створюються і професійні літературні та мистецькі об’єднання, зокрема спілка селянських письменників “Плуг”, яка ставила за мету, “ґрунтуючись на ідеї тісного союзу революційного селянства з пролетаріатом, йти разом з останнім до створення нової, соціалістичної культури і ширити ці думки серед селянських мас України без різниці національностей”, а також спілка пролетарських письменників “Гарт”.

Спроби партії об’єднати письменників у єдину творчу організацію з чітко вираженим ідейним спрямуванням вилились у гостру літературну дискусію, розпочату М. Хвильовим у 1925 р. Він і його прихильники під приводом боротьби за високу художню якість літератури, за звільнення її від малоталановитих людей створили нову літературну організацію — Вільну академію пролетарської літератури (ВАПЛІТЕ). Вони стояли на позиціях самобутності української національної духовності та європейських традицій.

Існували й інші літературні об’єднання. У січні 1927 р. під знаком об’єднання літературних сил навколо актуальних завдань соціалістичного будівництва було створено Всеукраїнську спілку пролетарських письменників (ВУСПП). Близько до ВУСПП стояло об’єднання комсомольських письменників “Молодняк”, створене в Києві наприкінці 1926 р.

Під постійною партійною критикою була група письменників, що стояли на близьких до ВАПЛІТЕ позиціях, згуртованих у літературних організаціях “Аспіс” (1923), “Ланка” (1924—1926) і “Марс” (майстри революційного слова), яка проіснувала до 1934 р.

Якщо загалом характеризувати літературні напрямки того часу, то молоде покоління письменників насамперед було пов’язане із символізмом і футуризмом. Названі літературні напрямки не дають повної картини розвитку літератури в Україні. Це були лише основні течії літературного руху, пошуки нових форм і модерних засобів самовиявлення. Провідним жанром перших років радянської влади залишалася поезія. Поряд з її подальшим розвитком із середини 20-х років почали з’являтися прозові твори широкого епічного плану — романи й повісті.

Прозу цього покоління репрезентують А. Головко (роман “Мати”), Б.Антоненко-Давидович, який викликав гостру дискусію своїм романом “Смерть” (1928), де показав неприйнятність більшовизму в Україні. До цього періоду належить роман “Міжгір’я” Івана Ле, “Чорне озеро” В. Гжицького, в яких національне питання в перші роки радянської влади стало першоплановим.

Найталановитішим письменником цієї генерації був Ю. Яновський, відомий романами “Майстер корабля”, “Чотири шаблі”, де вишуканою мовою змальовано нестримних у почуттях, одчайдушних повстанців, які нагадують запорожців.

Драматичні твори Я. Мамонтова, І. Кочерги, М. Ірчана (“Родина щіткарів” і “Підземна Галичина”), А. Головка (“В червоних шумах”), В.Минка (“Лісові круки”), Д. Бедзика (“Шахтарі”), І. Микитенка, О.Корнійчука та інших авторів свідчили про бурхливий розвиток української драматургії, театрального мистецтва.

На початку 20-х років на західноукраїнських землях також активізується літературне життя. У Львові в 1922 р. створилися дві літературні групи: перша — “Логос”, що об’єднувала поетів католицького напрямку — В. Линниченка, М. Луксицького, О. Моха, О.Семчука (об’єднав їх журнал “Поступ”); друга — при журналі “Митува”. До неї входили молоді літератори. Невдовзі було створено об’єднання при журналі “Літературно-науковий вісник”, який відновив свою діяльність у 1922 р. турботами публіциста і критика Д. Донцова. У цьому журналі друкувалися Ф. Дудко, М. Матвіїв-Мельник, В.Стефаник, Марко Черемшина. З-поміж нової генерації найактивнішими були Є. Маланюк, Ю. Липа, О. Стефанович, Ю.Дараган, Б. Кравців, О. Лятуринська, Л. Мосендз, Ю. Клен та ін.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.