Географія
Фізична географія України

Загальна характеристика природних умов і природних ресурсів України

Внутрішні води

Гідрографічні особливості території України
Гідрографічну мережу території України складають річки, озера та лимани, канали, водосховища, ставки, болота.
Найголовнішим елементом гідрографічної мережі є річки. Середня густота річкової мережі в Україні становить 0,34 км/км2. Річки належать до басейнів Чорного, Азовського і Балтійського морів, однак на південні моря припадає 98 % площі водозбору. В Україні нараховується понад 20 тисяч озер, а їх загальна площа становить 4000 км2. Водосховища і  ставки займають площу 11 730 км2, найбільше їх в лісостеповій і степовій зонах. Близько 1,7 % території України займають болота.
Головні річкові системи України
За швидкістю течії і режимом стоку ріки поділяються на гірські (швидкоплинні, з порогами і водоспадами, неширокі) і рівнинні (з повільною, спокійною течією). Річки розрізняються за джерелами живлення. У середньому на території України частка снігового живлення річок становить 60 %, підземного — 30 %, дощового — 10 %. За режимом річкового стоку виділяють чотири типи річок: східноєвропейський, причорноморський, карпатський, кримський.
Головними річковими системами України є системи Дніпра, Південного Бугу, Дністра, Дунаю, Сіверського Дінця, Тиси (рис. 29).

Рис. 29. Найбільші річки України
Дніпро — найдовша річка країни (981 км у межах України). Разом із притоками на його басейн припадає 60 % водних ресурсів країни. Річка має широку долину, повновода; на ній створено каскад водосховищ. Впадає Дніпро у Дніпровський лиман Чорного моря.
Південний Буг бере початок на Подільській височині. Його довжина 806 км. Береги у верхній течії заболочені, у середній течії над річкою нависають гранітні скелі, у нижній — долина розширюється; впадає в Бузький лиман.
Дністер бере початок у Карпатах, довжина в межах України 705 км. У верхній течії — це гірська річка, що створила каньйоноподібну долину, у нижній течії — це вже рівнинна річка, що утворює широке гирло, впадаючи в Дністровський лиман.
Дунай — прикордонна річка України. Це найбільша річка Європи, але її довжина на території України — лише 174 км. Русло широке, з низькими заболоченими берегами. На заплаві та в дельті — велика кількість озер.
Сіверський Донець — найбільша річка Східної України, притока Дону. На території України розташована її середня течія. Особливо повноводний Сіверський Донець під час весняної повені (70 % стоку).
Тиса — річка Українських Карпат. Її витоки — Чорна і Біла Тиса — зливаються біля Рахова й утворюють власне Тису. Річка гірська, зі швидкою течією, повноводна, порожиста. У межах України має довжину 201 км. Впадає в Дунай.
Озера України
Озера — природні водойми з уповільненим стоком або безстічні. Озера утворюються в різних за походженням улоговинах (зниженнях рельєфу).
На території України найбільш численними є заплавні озера. Вони утворилися внаслідок блукання і зміщення річищ. Заплавні озера мають різну форму (найчастіше серповидну або витягнуту) і розміри, вони неглибокі, багаті на рибу та водоплавних птахів, є гарними місцями для відпочинку. Це озера Прип’яті, Десни та інших річок Полісся.
Дельтові озера утворилися в дельтах річок унаслідок блукання річищ серед піщаних наносів. Серед них — найбільше в Україні прісне озеро Ялпуг, а також Кугурлуй, Кагул. Вода цих озер використовується для водопостачання, зрошення рибальства.
На Причорноморській низовині внаслідок опускання й затоплення морем гирл річок утворилися лиманні озера. Найбільший прісноводний лиман України — Дністровський; також тут розташовані Куяльницький, Хаджибейський, Тилигульський, Сасикський. Лимани й озера півдня України — це резерв води для господарських потреб, об’єкти рибного промислу, бази для розвитку курортного господарства.
Залишкові озера — це колишні морські затоки, що стали озерами після підняття й осушення узбережжя. Прикладами є озера Саки, Донузлав, Перекопські. Вони мілководні, улітку добре прогріваються, вода в них сильно мінералізована.
У водорозчинних породах (вапняк, крейда, солі) виникають карстові озера. Вони живляться атмосферними й артезіанськими водами, завжди повноводні. Це Шацькі озера (Світязь — найбільше з континентальних озер України), Пісочне, Пулемецьке, Піщанські та ін. Вони багаті на риб, водоплавних птахів. Створено Шацький національний парк.
У кратерах згаслих вулканів утворилися вулканічні озера. В Україні такі озера зустрічаються лише в Закарпатті: Синє, Вороченське та ін.
Є на території України й озера льодовикового походження, вони розташовані в Карпатах, у льодовикових карах. Це озера Маричейка, Бребенскул та ін.
Між хребтами Українських Карпат, у Межигірському районі Закарпатської області, розташоване загатно-завальне озеро Синевир — одне з наймальовничіших в Україні.
Болота
Болота — це надмірно зволожена ділянка місцевості зі своєрідною рослинністю і шаром торфу завтовшки понад 30 см.
За умовами живлення болота поділяють на низинні, верхові та перехідні. Низинні болота утворюються в річкових долинах і на берегах озер. Вони багаті на мінеральні речовини, тут ростуть вільхи, рогіз, очерет, зелені мохи, є птахи. Верхові болота розташовані на вододілах і піщаних терасах. Вони бідні на мінеральні речовини, на них ростуть сосна, багно, журавлина, пухівка тощо. Перехідні болота помірно бідні на мінеральні речовини, у рослинному покриві переважають берези, сосни, осоки, сфагнові мохи. Низинні болота найбільше поширені в зоні мішаних лісів, перехідні та верхові болота — на заході Полісся, в Лісостепу та в Українських Карпатах.
Підземні води
Залягання й поширення підземних вод пов’язане з геологічною будовою території. За запасами підземних вод на території України вирізняються кілька великих артезіанських басейнів: Дніпровсько-Донецький, Волино-Подільський, Причорноморський.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.