Великий довідник школяра - 2019

Фізична географія України
Загальна характеристика природних умов і природних ресурсів України
Несприятливі фізикогеографічні процеси та природні явища на території України

До несприятливих фізико-географічних процесів належать: ерозія, зсуви, селі, карст, заболочування.

Ерозія — руйнування ґрунту водою й вітром, а також змив і розмив його частинок, що відбуваються на схилах після сніготанення й інтенсивних опадів. Інтенсивні ерозійні процеси спостерігаються в Карпатах і Кримських горах, на орних землях (особливо Східної України).

Зсуви — відрив і переміщення мас гірських порід схилами під дією сили тяжіння. Вони характерні для місць, де сполучаються великий перепад висот і наявність водоносного горизонту, а також механічні навантаження: високих берегів Дніпра, Азово-Чорноморського узбережжя, Українських Карпат, Південного берега Криму.

Селі — могутні потоки із суміші води, уламків гірських порід, глинистих мас, що виникають унаслідок тривалих дощів або швидкого танення снігу, а також прориву гребель тощо. Виникають переважно в басейнах гірських річок, на схилах Карпат і Кримських гір.

Карст — явища, що приводять до виникнення певних форм поверхні та підземних пустот у розчинних гірських породах (кам’яна і калійна солі, вапняк, гіпси), особливо в місцях тектонічних тріщин і дроблень, де такі породи вилуговуються стоком. Характерні для Кримських гір, Поділля, зустрічаються в Донбасі.

Процеси заболочування розвиваються в умовах рівнинності території, надлишку вологи й утрудненого поверхневого стоку, а також неглибокого залягання ґрунтових вод. Ці процеси, зокрема, характерні для зони мішаних лісів (Українське Полісся).

Виникненню несприятливих фізико-географічних процесів сприяють багато чинників (схема 10).

До несприятливих природних явищ належать посуха, суховії, пилові і піщані бурі, ураганні і сильні вітри, зливи, сильні дощі, великий град, снігозаноси і заметілі, лісові пожежі, заморозки.

Суховії — гарячі й сухі сильні вітри за температури повітря понад +25 °С і відносної вологості нижче ніж 30 %. Найчастіше бувають на південному сході України, виникають під час південних і південно-східних вітрів.

Пилові і піщані бурі виникають як улітку, так і взимку під впливом сильного вітру, якщо він дме над незахищеним рослинами сухим ґрунтом.

Урагани (понад 29 м/с) і сильні (понад 15 м/с) вітри найчастіше бувають у горах і на височинах; шквали — різкі пориви сильного вітру — здатні зруйнувати будівлі, лінії електропередач, потопити судна.

Сильні дощі бувають у вигляді злив і затяжних опадів (коли протягом 12 годин випадає понад 50 мм опадів), найчастіше — у горах і Лісостепу; спричиняють паводки, затоплення низин та інтенсивну ерозію.

Крупний град (діаметром понад 20 мм) виникає внаслідок інтенсивного підйому теплого і вологого повітря у холодних фронтах; ушкоджує посіви.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити