Географія
Фізична географія України

Природні комплекси і фізико-географічне районування

Українські Карпати

До складу природно-територіального комплексу Українських Карпат входять власне Карпати, Передкарпатська підвищена рівнина і Закарпатська низовина, які розташовані на заході країни.
Карпати як гірська країна входять до Альпійсько-Гімалайського поясу складчастих гір. Вони є відносно молодими (альпійська складчастість). Формування Карпат ще триває, про що свідчать землетруси та повільні підняття окремих ділянок.
Українські Карпати є лише частиною Карпатських гір. Вони складаються з чотирьох хребтів (гірських пасом). Три пасма складаються з осадових гірських порід, четверте — з вулканічних і являє собою ланцюг згаслих вулканів. Північно-східні схили хребтів крутіші, ніж південно-західні. Ланцюги хребтів і подовжніх долин тягнуться з північного заходу на південний схід. Серед родовищ корисних копалин відомі нафта, природний газ, кам’яне вугілля, горючі сланці, озокерит (гірський віск), солі, мінеральні води. Знайдено свинець, цинк, марганець, боксити, графіт, золото тощо.
Клімат у горах помірний, вологий, але значно прохолоднішій, ніж у суміжних районах. Середня температура січня –12 °С, липня +13 °С. Кількість опадів — понад 1500 мм, вони випадають переважно в червні-липні та взимку.
Густа річкова мережа. Найбільші річки — Дністер, Прут, Тиса, Черемош. Озер мало. Спостерігається вертикальна поясність ландшафтів: передгірний пояс (до 400—700 м) — дубово-грабові й дубові ліси; низькогірний (до 1200 м) — букові, буково-модринові ліси; середньогірний (1500—1800 м) — чагарники з гірської сосни, чорної вільхи. Схили вкриті гірськими лугами.
Передкарпатська підвищена рівнина простягається широкою смугою вздовж гірської дуги. Поверхня сильно розчленована. На межиріччях поширені глини й лесоподібні суглинки, а на заплавах — піски, гравій, глина.
Континентальність клімату зростає з північного заходу на південний схід. Із ґрунтів переважають дерново-підзолисті, сірі лісові, зустрічаються чорноземи та болотні.
Рослинність представлена широколистими та мішаними лісами (дубово-буковими, дубово-буково-модриновими), у яких зустрічаються граби, клени, явори, у підліску — ялівці.
Закарпатська низовина являє собою пласку, слабо нахилену на захід рівнину басейну Тиси.
Клімат теплий і вологий. Середня температура січня –3 °С, липня +20 °С, опади складають 700 мм на рік. Рослинність представлена дубовими і чорно-вільховими лісами. Лісистість складає 10—15 %. Майже 50 % площі розорано.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.