Географія - Великий довідник школяра - 2019

Загальна географія
Земля на плані та карті
Градусна сітка

Градусна сітка утворюється меридіанами і паралелями.

Меридіани — лінії, які проводяться на глобусі через Північний і Південний полюси. Через кожну точку на земній поверхні можна провести меридіан. Усі меридіани на глобусі мають однакову довжину.

Паралелі — кола на поверхні глобуса; усі точки певної паралелі рівновіддалені від екватора — найдовшої з паралелей. Довжина паралелей збільшується при наближенні до екватора і зменшується до полюсів.

Усі точки певного меридіана мають однакову довготу і різну широту. Усі точки певної паралелі мають однакову широту і різну довготу.

Поняття про географічні координати

Місцезнаходження будь-якої точки на земній кулі визначається за допомогою географічних координат: широти і довготи.

Географічна широта — відстань уздовж меридіана в градусах від екватора до певної точки земної кулі. За початок відліку широти беруть екватор — нульову паралель. Широти рахуються від 0° до 90° по обидва боки від екватора і відповідно називаються північними або південними. На картах паралелі надписують на бічних рамках, а на глобусі — на 0° і 180° меридіана.

Географічна довгота — відстань уздовж паралелі в градусах від початкового меридіана до певної точки земної кулі. За початок відліку широти беруть Ґринвіцький меридіан, який проходить недалеко від Лондона. Довготи на схід від цього меридіана, від 0° до 180°, називаються східними, на захід — західними.

Географічні координати записують у цілих градусах і хвилинах із зазначенням широти і довготи. Наприклад: 44°15′ пн. ш., 101°30′ сх. д.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити