Основи безпеки життєдіяльності - Великий довідник школяра - 2019

Основи безпеки
Продукти

Їжа містить у собі десятки тисяч різноманітних білків, жирів, вуглеводів, інших органічних і неорганічних речовин. Точне знання хімічного складу продуктів харчування дозволяє визначити їх біологічну цінність або ступінь корисності для організму людини.

Білки є основою будови кожного органа, кожної клітини. При білковому виснаженні знижуються (і дуже швидко) білкові резерви організму, відбувається зсув водного обміну, порушуються всі обмінні процеси і правильне функціонування органів.

Особливо відчуває дефіцит білка дитячий організм. У дитини в цьому випадку може бути затримка росту, а в тяжких випадках — його повне припинення. Послаблений білковим дефіцитом, організм дитини не опирається різним хворобам, особливо інфекційним.

Жири є одним із постачальників енергії, входять до складу клітин організму, беруть участь в обмінних процесах, підвищують захисну здатність організму, беруть участь у процесах терморегуляції організму. Ще одна роль жиру — механічний захист життєво важливих органів від ударів і зміщення.

Вуглеводи — основне джерело енергії (забезпечують 50—60 % енергоцінності харчового раціону), що утворюється у результаті обміну речовин в організмі. Особливе значення вуглеводи мають при інтенсивній фізичній роботі. Вуглеводам відведена значна роль у фізіо-логічній діяльності різних систем організму, особливо центральної нервової системи.

Мінеральні речовини є складовою частиною усіх рідин і тканин організму і беруть найактивнішу участь у пластичних процесах. Вони потрібні для «будування» усіх тканин організму, особливо кісток і зубів, для регуляції обмінних процесів організму. Наприклад, кальцій зміцнює кістки і зуби, сприяє нормальному функціонуванню нервової і м’язової систем.

Вітаміни — дуже важливі для життя сполуки, які потрапляють в організм із їжею.

Вітамін А важливий для росту організму, корисний для зору. Вітаміни комплексу В сприяють функціонуванню нервової системи, беруть участь в обміні вуглеводів, білків і жирів, забезпечують процеси клітинного дихання, поліпшують стан шкіри і зміцнюють волосся. Вітамін С зміцнює імунний захист організму, запобігає м’язовій слабкості, захищає організм від несприятливих впливів навколишнього середовища. Вітамін D бере участь в обміні кальцію та фосфору, робить кістки міцними. Нестача вітамінів викликає затримування розвитку, порушення роботи важливих органів, обміну речовин та інше.

Основними продуктами харчування для «будування» здорового організму є фрукти і овочі, хліб і крупи, молочні та м’ясні продукти.

Свіжі овочі, фрукти, ягоди корисніші, ніж варені, тушковані, консервовані.

Важлива гігієнічна вимога — правильно організований режим харчування. Це означає, що необхідно суворо дотримуватися часу вживання їжі й проміжків між ними. Украй важливо вживати їжу в один і той же час. До цього моменту організм «налаштовується» на вживання їжі. Інтервали між вживанням їжі не повинні перевищувати чотири години. Найбільш правильне чотириразове вживання їжі: сніданок, другий сніданок, обід, вечеря.

Харчові отруєння виникають у результаті вживання в їжу неякісних продуктів, отруйних грибів і рослин. Отруєння харчовими продуктами виникають після вживання продуктів, що зберігалися поза холодильником (молоко, вершки, креми, сири, яйця, ковбаси, м’ясні продукти); продуктів невідомого походження (при покупці продуктів на несанкціонованих ринках); продуктів, що пройшли неякісну обробку; прострочених м’ясних, рибних і овочевих консервів заводського і домашнього приготування.

Отруєння грибами заподіюють велику шкоду здоров’ю людей і часто призводять до їх загибелі.

У випадку отруєння необхідно негайно викликати «швидку допомогу», а до її приїзду промити шлунок. Можна випити кип’ячену підсолену воду, потім прийняти активоване вугілля (1 таблетка на 10 кг маси). До прибуття «швидкої допомоги» постраждалого необхідно покласти в постіль, до ніг і живота прикласти теплі грілки, давати пити невеликими порціями підсолену воду. Можна пити міцний чай, молоко з медом.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити