Фізика - Великий довідник школяра - 2019

Початкові відомості про будову речовини
Молекули. Рух молекул. Дифузія

У природі всі речовини утворюються з дрібних структурних складових, як величезний цегляний будинок — з окремих цеглинок. Складовими більшості речовин є молекули — угруповання з кількох ще дрібніших частинок, атомів. Але існують і прості речовини, з атомарною структурою (алмаз і графіт, утворені з атомів карбону; метали).

Атом — найдрібніша хімічно неподільна частинка хімічного елемента, яка зберігає його хімічні властивості, а молекула — найдрібніша стійка частинка речовини, що зберігає всі її хімічні властивості.

Багатьма дослідженнями доведено, що молекули всіх речовин знаходяться у стані безперервного неупорядкованого руху. Ці уявлення лежать в основі молекулярно-кінетичної теорії будови речовини.

Внаслідок хаотичного руху молекул спостерігається довільне (самочинне) перемішування контактуючих речовин, яке відбувається шляхом поступового проникнення однієї речовини в іншу. Такий процес називається дифузією. Це викликане хаотичним рухом проникнення молекул однієї речовини в міжмолекулярні проміжки іншої речовини.

Приклади дифузії: поширення запахів у повітрі, поява кольору у безбарвної рідини при додаванні до неї якогось барвника і т. ін.Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити