Фізика - Великий довідник школяра - 2019

Хвильова оптика
Дифракція світла. Дифракційна ґратка

Дифракціяхвиль — це явище огинання хвилями країв неоднорідностей на шляху хвиль. Для світлових хвиль дифракція — це потрапляння світла в ділянки геометричної тіні.

Дифракція чітко виявляється у випадку, коли розміри неоднорідності (наприклад, отвору) сумірні з довжиною хвилі (а). Якщо ж розміри завеликі, вона спостерігається лише на великих відстанях від неоднорідності (б).

Дифракційна ґратка (пристрій для вивчення закономірностей дифракції, дослідження спектрів і вимірювання довжин світлових хвиль) являє собою сукупність великого числа вузьких щілин однакової ширини, відокремлених непрозорими проміжками теж однакової ширини. (Принцип виготовлення сучасних ґраток такий: на загальному непрозорому фоні скла, вкритого тонким шаром алюмінію, мікрорізцем прорізують вузькі «вікна».)

Різні за якістю дифракційні ґратки мають від 300 до 1200 штрихів на міліметр (скла чи алюмінієвого покриття). Сума ширини прозорої ділянки ґратки і ширини непрозорої ділянки — це стала дифракційної ґраткиd.

Формула дифракційної ґратки , де — ціле число.

Світлова картина, яка утворилась би при використанні однієї щілини, була б суто дифракційною, а при використанні ґратки утворюється інтерференційна картина як наслідок накладання променів від різних щілин. Отже, даний вираз відповідає умові, якій має задовольняти різниця ходу інтерферуючих променів для утворення інтерференційного максимуму.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити