Фізика - Великий довідник школяра - 2019

Квантова оптика
Типи спектрів. Спектри поглинання і випромінювання. Спектральний аналіз

Залежно від того, в якому агрегатному стані перебуває випромінююча речовина, одержуються такі спектри: неперервні, лінійчасті, смугасті.

У неперервному спектрі один колір переходить в інший плавно (неперервно), його випромінює Сонце, а також тверді тіла, рідини і гази за високого тиску (всі — у розжареному вигляді).

Нагріті до високої температури гази в атомарному стані утворюють лінійчастийспектр (при цьому окремі кольорові лінії відділені темними широкими смугами).

Смугастий спектр складається з окремих кольорових смуг, відокремлених темними проміжками; його утворюють розжарені гази, що складаються з молекул.

Одержання і вивчення спектрів — основа спектрального аналізу хімічного складу речовин. Спектральний аналіз базується на тому, що кожний хімічний елемент має свій, неповторний набір спектральних ліній, за яким можна визначити хімічний елемент так само надійно, як людину за відбитками пальців.

Для одержання спектра поглинання треба пропустити через холодний атомарний газ світло від джерела, що дає суцільний спектр. При цьому в спектрі з’являються темні лінії саме в тих ділянках спектра, де знаходяться лінії випромінювання гарячого газу.

Спектральний аналіз дозволяє за темними лініями в сонячному спектрі визначити склад атмосфери Сонця та його шарів (саме ці дослідження привели до відкриття Гелію). Так само спектральний аналіз дозволяє визначити хімічний склад далеких зірок і міжзоряного газу. Величезна перевага цього методу полягає в його надзвичайній чутливості (за його допомогою було відкрито Рубідій і Цезій).


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити