Фізика - Великий довідник школяра - 2019

Взаємодія тіл
Деформація. Сила пружності

Деформацією називається зміна форми чи розмірів тіла внаслідок зовнішньої дії на нього. Залежно від своїх властивостей деформоване тіло або відновлює початкову форму чи розміри за умови припинення зовнішньої дії, або ні. У першому випадку тіло називають пружним (приклади: пружина, гумовий шнур), у другому — непружним, пластичним (наприклад, стрижень із пластиліну).

У процесі пружної деформації виникає сила пружності. Чисельне значення цієї сили тим більше, чим більше змінюються розміри тіла. Зокрема, сила пружності деформованої пружини пропорційна її видовженню.

Вага як окремий випадок сили пружності

На людину, яка сидить у кріслі, діє сила тяжіння, внаслідок чого людина діє на сидіння. Так само на люстру діє сила тяжіння, а люстра діє на підвіс.

Вагою даного тіла P називається сила, з якою деяке тіло діє на опору чи на підвіс.

Не слід плутати вагу і силу тяжіння, вони не є синонімами. Приклад: на хлопчика, який стоїть на дошці, діє сила тяжіння , хлопчик діє на дошку силою Р (вага хлопчика); дошка, деформуючись, діє на хлопчика силою пружності . Ще наочніше деформування ілюструє приклад з масивною гирею, покладеною на тоненьку дошку (опору).

Сила Р, з якою гиря діє на дошку, тобто вага тіла, і сила пружності мають спільну природу: вони обидві пружного, а не гравітаційного, як сила тяжіння , походження. До подібного висновку приводить і розглядання деформації у випадку підвісу.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити