Природознавство
Вступ

Поняття про природу


Ознаки живих організмів

Обмін речовин
Кожний живий організм одержує необхідні речовини із зовнішнього середовища й виділяє в нього продукти життєдіяльності. До процесів обміну речовин належать живлення, дихання, виділення.

За автотрофного живлення живі організми синтезують органічні речовини з неорганічних.
До фототрофних організмів належать зелені рослини й ціанобактерії (царство Дроб’янки), які містять зелений пігмент хлорофіл. За допомогою хлорофілу під дією сонячних променів фототрофні організми у складних процесах біосинтезу з води й вуглекислого газу утворюють органічну речовину — глюкозу, що потім переходить у крохмаль. Побічним продуктом фотосинтезу є кисень, що виділяється в атмосферу.
За хемотрофного живлення (залізобактерії, нітрифікувальні бактерії, сіркобактерії) органічні речовини синтезуються з неорганічних на основі енергії хімічних зв’язків.
Гетеротрофне живлення властиве тваринам, грибам, паразитичним рослинам, багатьом бактеріям. Ці організми споживають готові органічні речовини, перетворюючи їх у процесах травлення та біосинтезу.
Прикладом організмів із міксотрофним (змішаним) живленням є одноклітинні водорості (хламідомонада, хлорела), що в чистій воді живляться як фототрофи, а у воді з великою кількістю органічних речовин — як гетеротрофи. Ці водорості використовуються для очищення стічних вод.

Аеробні організми використовують для дихання кисень (рослини, тварини, гриби, більша частина бактерій).
Анаеробні організми мають безкисневе дихання (деякі бактерії).
Виділення — виведення з організму продуктів життєдіяльності.
Рух

За активного руху організми переміщуються з одного місця в інше за допомогою органів пересування. У багатоклітинних організмів формується опорно-рухова система, що складається з м’язів і кістяка. В одноклітинних організмів, у тому числі й бактерій, є спеціальні джгутики. Активний рух властивий переважній більшості тварин (серед них є й прикріплені форми: корали, молюски).
За пасивного руху організми переносить течія води (планктон), вітер; у рослин окремі органи (пагони, листя) протягом дня змінюють положення в просторі.
Ріст

Організми з необмеженим ростом ростуть протягом усього життя. До них належать рослини та гриби. Організми з обмеженим ростом досягають певних розмірів і припиняють рости. До них належать тварини та бактерії.
На ріст впливають умови зовнішнього середовища. Для рослин є важливими такі фактори, як-от: світло, температура, вода, мінеральні речовини, склад ґрунту.
На ріст тварин сильно впливає характер живлення — споживання достатньої кількості органічних речовин і мікроелементів. Наприклад, нестача йоду в їжі й воді призводить до уповільнення росту. Низькорослими залишаються люди, які зазнали дефіциту білків у дитинстві.
Розвиток
Розвиток — становлення функцій організму в процесі його росту. Людині притаманний не тільки фізичний, але й розумовий розвиток.
Подразливість
Подразливість — здатність живих організмів реагувати на зміни умов зовнішнього середовища. У багатоклітинних тварин формується нервова система з рефлекторним принципом роботи. Рефлекс — реакція організму на зовнішнє подразнення, здійснювана за допомогою нервової системи.

Приклади безумовних рефлексів: моргання, дихання, реакція на звуки (орієнтувальний рефлекс), колінний рефлекс. Безумовні рефлекси зберігаються все життя.
Приклади умовних рефлексів: виділення травних ферментів (відчуття голоду) у той час, коли відбувається звичайне приймання їжі; виконання собакою команд за визначеними сигналами. Умовні рефлекси формуються в процесі навчання та виховання й можуть змінюватися протягом життя. Вони допомагають тваринам та людині пристосуватися до мінливих умов навколишнього середовища.
Розмноження

Статеве розмноження здійснюється за допомогою статевих клітин — гамет. Жіночі гамети називаються яйцеклітинами, чоловічі — сперматозоїдами.
Від звичайних соматичних (нестатевих) клітин гамети відрізняються тим, що містять у ядрах половинні набори хромосом.
Смерть
Смерть — це припинення процесів життєдіяльності.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.