Природознавство - Великий довідник школяра - 2019

Людина та середовище її життя
Світ явищ, у якому живе людина
Звукові явища. Поширення звуку

Природа звуку та його характеристики

Ми живемо в оточенні звуків: шелест листя, спів птахів, мова людей, шум транспорту тощо.

Звуки — це коливання частинок у повітрі, рідинах, твердих тілах. Коливання поширюються у вигляді хвиль. Швидкість поширення звуку в повітрі — 331 м/с, у воді — 1500 м/с, у сталі — 6000 м/с.

Кількість звукових коливань за секунду називається частотою. Одиниця частоти — герц (Гц).

Комар видає звуки із частотою до 10 000 Гц, а кажан — до 200 000 Гц. Людське вухо найкраще сприймає звуки, що мають частоту від 1000 до 4000 Гц.

Людям властива різна слухова чутливість. За дуже великої частоти звукові хвилі викликають у вухах відчуття болю й перестають відчуватися як звук. Величину частоти звукових хвиль, при яких це відбувається, називають порогом бо-льового відчуття.

Гучність, або сила звуку, вимірюється в децибелах (дб). Гучність звичайної розмови — 60 дб, шепоту — 30 дб, крику — 80 дб, стукоту молотка — 130 дб.

Джерела звуку

Значення звуків у природі

Звуки — джерела інформації про навколишнє середовище.

Звуки позначають видову й статеву належність тварин, інформують тих, хто довкола, про наміри, попереджають про небезпеку.

Значення звуків для людини

Близько 9 % інформації із зовнішнього світу людина одержує за допомогою звуків, але цього цілком достатньо, щоб оцінювати ступінь небезпеки та безпеки в навколишньому середовищі.

У розмові людина звертає увагу не тільки на суть інформації, але й на емоційне забарвлення мовлення. Гнів, злість, радість, біль, іронія — усі ці почуття відбиваються у звуках.

Нервова система негативно реагує на шуми, що заподіює відчутну шкоду здоров’ю. Тривалий шумовий вплив провокує гіпертонію й виразкову хворобу, скорочує тривалість життя.

Гігієна слуху

Органом слуху в людини є вухо. Воно складається з трьох відділів: зовнішнє, середнє та внутрішнє. Зовнішнє вухо складається зі слухового ходу, що закінчується барабанною перетинкою. У слуховому ході періодично накопичується вушна сірка, видаляючи яку необхідно слідкувати за цілісністю барабанної перетинки. Вуха не можна чистити гострими предметами.

Слух знижується за умови постійного прослуховування голосної музики, користування плеєром, а також під дією виробничих шумів.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити