Природознавство
Людина та середовище її життя

Світ явищ, у якому живе людина

Світлові явища

Світло
Внутрішня енергія тіл може випромінюватися. Світло — це та частина випромінювання, яку сприймає наш орган зору. Тому світло називають видимим випромінюванням.
Ми бачимо об’єкт, коли він є джерелом світла (лампа, свічка) чи відбиває світло, що падає на нього.
Джерела світла

Світловий спектр. Колірний зір
Коли біле світло проходить крізь скляну призму, воно розпадається на сім спектральних кольорів: червоний, жовтогарячий, жовтий, зелений, блакитний, синій, фіолетовий. Унаслідок розкладення сонячного світла в краплях дощу ми бачимо веселку.
Предмети білого кольору відбивають увесь сонячний спектр і слабко нагріваються. Предмети чорного кольору поглинають промені всього спектра й нагріваються сильно. Предмети інших кольорів відбивають промені тільки свого кольору, а інші — поглинають.
На сітківці ока є спеціальні зорові рецептори — палички (чорно-білий зір) і колбочки (кольоровий зір). У темряві колбочки припиняють свою роботу, і предмети сприймаються як чорно-білі. Деякі люди не розрізняють червоний і зелений кольори. Це вроджене захворювання називається дальтонізмом.
Поширення світла
Світло поширюється прямолінійно. Залежно від розташування джерела світла предмети відкидають тінь. Зверніть увагу на освітлення в класі: світло з вікон падає з лівого боку, і тінь від правої руки не заважає писати або читати; світло від електроламп падає згори й не утворює тіні.

Прямолінійне поширення світла
Значення світла для тварин
Стосовно світла тварини поділяються на денні й нічні.
У процесі еволюції тварини виробили різні пристосування для сприйняття світла. В евглени зеленої — це світлочутливе червоне вічко. У постійного жителя ґрунту — дощового черв’яка — світлочутливі клітини містяться в шкірі, у членистоногих і хордових утворилися спеціальні органи зору — очі.
Значення світла для людини
З допомогою зору людина одержує близько 90 % інформації про зовнішній світ. Із зором і світлом пов’язана виробнича та побутова діяльність людини. Дуже часто причиною порушення зору стають травми ока. Причиною зниження зору може стати й дуже яскраве світло (у сонячний день треба носити сонцезахисні окуляри).
Значення світла для рослин
Тільки-но сонячний промінь освітить зелену рослину, як починається велике диво природи — процес фотосинтезу, завдяки якому й існує життя на нашій планеті. За допомогою фотосинтезу рослини синтезують речовини свого організму.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.