Природознавство
Всесвіт як середовище життя людини

Небесні тіла

Земля — планета Сонячної системи

Обертання Землі навколо Сонця
Шлях руху Землі (а також інших планет) навколо Сонця називається орбітою, вона має еліпсоподібну форму.
Перигей — найменша відстань орбіти від Сонця ( км).
Апогей — найбільша відстань орбіти від Сонця ( км).
Чим далі від Сонця перебуває Земля, тим меншою є її швидкість, чим ближче — тим швидкість є більшою. Через величезну відстань до Сонця ця різниця у швидкості на Землі не відчувається.
Обертання Землі навколо своєї осі
Вісь Землі — це уявна лінія, навколо якої відбувається обертання нашої планети. Північний і Південний полюси — це дві протилежні точки поверхні Землі, через які проходить уявна вісь.
Коло, рівновіддалене від полюсів, називається екватором. Екватор поділяє Землю на Північну та Південну півкулі.
Земна вісь на півночі спрямована на Полярну зірку. Земля обертається навколо своєї осі із заходу на схід. Проміжок часу, за який Земля робить повний оберт навколо своєї осі,— доба (24 години). У ході обертання інтенсивність сонячного світла й тепла змінюється протягом доби — відбувається зміна дня і ночі. Уранці сонце сходить на сході, а ввечері заходить на заході.

Зміна дня і ночі
Форма та розміри Землі
Земля має кулясту форму, трохи сплющену з полюсів. Радіус Землі — 6370 км, довжина кола на екваторі — 40 тис. км.
Зміна пір року
Земля робить повний оберт навколо Сонця за 365 діб 5 годин 48 хвилин 46 секунд. Цей період називається роком. За кожні чотири роки із «зайвих» шести годин набирається один день, який приєднують до лютого (29 лютого); такий рік називається високосним.
Земля рухається рівномірно зі швидкістю 30 км/с. На одному боці орбіти наша планета нахилена до Сонця своєю північною частиною — Сонце освітлює Північну півкулю; у цей час у Північній півкулі — літо, у Південній — зима. Коли відбувається зміна нахилу Землі, Сонце освітлює Південну півкулю — у Південній півкулі настає літо, у Північній — зима. Зміна пір року — це природний циклічний процес.
У Північній півкулі існують особливі дні:
21 березня — день весняного рівнодення, тривалість дня дорівнює тривалості ночі.
22 червня — день літнього сонцестояння, найдовший день у році.
23 вересня — день осіннього рівнодення, тривалість дня дорівнює тривалості ночі.
22 грудня — день зимового сонце-стояння, найкоротший день у році.
Визначення сторін горизонту за допомогою Сонця
Якщо опівдні стати спиною до сонця, позаду буде південь, попереду — північ, ліворуч — захід, праворуч — схід.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.