Природознавство - Великий довідник школяра - 2019

Всесвіт як середовище життя людини
Умови життя на планеті Земля
Погода й спостереження за нею

Погода

Погода — це стан нижнього шару атмосфери в певному місці у визначений час. Погода змінюється не тільки протягом року, але й доби, тоді як певні сезони повторюються з року в рік.

Щорічно повторювані типи погоди в одній і тій же місцевості характеризують клімат. Клімат — багатолітній режим погоди, типовий для певної місцевості.

Величезні території Землі, у межах яких кліматичні показники майже не змінюються, називаються кліматичними поясами.

Для більшої частини території України (за винятком Криму) характерним є помірний клімат і є вираженими чотири пори року.

Погодні фактори

Вплив клімату на організм людини

За різкої зміни кліматичних поясів організм людини відчуває дискомфорт. Період звикання організму до нових кліматичних умов називається акліматизацією.

Вплив клімату на рослини

В одному кліматичному поясі спостерігаються різні кліматичні умови. Наприклад, найбільш ранні овочі та фрукти вирощують на півдні України. У Харківській області порівняно з Дніпропетровською фрукти та овочі достигають кількома днями пізніше.

Сортовипробувальні станції здійснюють акліматизацію рослин за областями й районами — роблять районування сортів рослин.

Від змін клімату залежать терміни проведення сільськогосподарських робіт. Метеостанції не тільки провадять спостереження за погодою та прогнозують її, але й складають спеціальні прогнози для сільського господарства (рослинництва). Прогнози бувають довгострокові та короткострокові.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити