Природознавство
Всесвіт як середовище життя людини

Умови життя на планеті Земля

Рельєф. Чинники, що впливають на формування рельєфу

Літосфера
Літосфера — тверда оболонка Землі (земна кора).


Літосфера складається з окремих блоків — літосферних плит. Літосферні плити рухаються в горизонтальному напрямку, зіштовхуючись в одних місцях і розходячись в інших. Це стає причиною утворення складок земної кори (горотворення). У місцях розходження літосферних плит утворюються западини, куди підіймається магма, формуючи новий шар кори. Між літосферними плитами утворюються складчасті пояси — відносно рухомі ділянки земної кори. Їх ще називають сейсмічними поясами. У місцях зіткнення літосферних плит спостерігається підвищена сейсмічна активність.
Рельєф
Рельєф — це сукупність поверхонь суходолу, дна морів та океанів, різноманітних за обрисами, розмірами, похо-дженням, віком.

Рельєфоутворювальні фактори

Вивітрювання. Під дією перепаду денних і нічних температур у міцних гірських породах з’являються тріщини. Вода у вигляді дощу та снігу потрапляє в ці тріщини і ще збільшує їх, розчиняючи при цьому деякі мінерали. Вітер, діючи на ці ділянки, поглиблює тріщини до такого стану, коли відколюються шматки породи, а з поверхні відшаровуються дрібні частинки.
Переміщення й нагромадження гірських порід. Під час танення льодовиків, після дощів фрагменти гірських порід переносяться водою. В області швидкої течії осідають великі фрагменти, а де течія вповільнюється — дрібні камінці. На рівнинах водяний потік уповільнюється, і там осідає пісок і глина.
Форми рельєфу

Форми рельєфу пов’язані з тектонічними структурами. Давнім платформам відповідають рівнини, а поясам складчастості — гірські системи.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.