Природознавство
Людина та середовище її життя

Світ явищ, у якому живе людина

Механічні явища в природі

Механічний рух
Механічний рух — це зміна положення тіла щодо інших тіл із плином часу.
Траєкторія руху тіла — лінія, по якій рухається тіло, переміщаючись з одного місця в інше.
Довжина траєкторії, по якій тіло рухається протягом визначеного проміжку часу, називається шляхом, пройденим за цей проміжок часу. Шлях — фізична величина. Його можна виміряти в одиницях довжини.
Рівномірним називається рух, під час якого тіло за будь-які рівні проміжки часу проходить однаковий шлях. Рівномірний рух у природі зустрічається дуже рідко (обертання Землі навколо Сонця й навколо своєї осі). Переважна частина видів руху є нерівномірною.
Рух оцінюється за швидкістю.
, або ,
де V — швидкість, S — шлях, t — час.
Знаючи швидкість і час, можна визначити шлях: .
Знаючи шлях і швидкість, можна визначити час: .
Різноманітність рухів у природі
Розгляньмо рух води на прикладі джерела. Вода, що пробилася з-під землі, починає розливатися і стікає в більш низьке місце. Так утворюється струмочок. Ріки течуть з вищого місця в нижче.
Під дією вітру розлітається насіння й листя рослин. Вони не можуть самостійно змінювати траєкторію руху, як і вода.
Рухаються різні види транспорту. Але для того щоб транспорт рухався, він повинен мати джерело енергії (дизельне паливо, бензин, електроенергію тощо). Треба звернути увагу учнів на те, що транспортний засіб після гальмування якийсь час рухається за інерцією. Жодний транспортний засіб не може зупинитися миттєво, це треба враховувати під час переходу через дорогу.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.