Екологія - охорона природи - словник-довідник

НІТРАТИ — солі азотної кислоти; у природі поширені у вигляді мінералів — натрієвої і калієвої селітр.

Н. — безбарвні крист. речовини, стійкі за звичайних умов, добре розчиняються у воді. При високій т-рі легко віддають кисень і є сильними окисниками. Застосовують Н. як добрива, у виробництві вибухових речовин. Екол. проблемою Н. стали у зв'язку з надмірним використанням відповідних добрив для підвищення врожайності, в якому зберігаються значні залишкові кількості солей. Надмірний вміст Н. у біомасі нерідко стає причиною погіршення якості товарної продукції й отруєння. Механізм токс. дії Н. полягає в гемічній і тканинній гіпоксії, спричиненій пригніченням дихального ланцюга мітохондрій; до того ж в організмах тварин можливий ендогенний синтез канцерогенних нітрозамінів з нітритів, Н. і вторинних амінів. Граничнодопустима доза Н. для людини — 265 мг на добу. Добавки нітратів до продуктів харчування слід заборонити.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.