ОПАДИ КИСЛОТНІ — дощ або сніг, підкислений (рН<5, 6) внаслідок розчинення в атм. волозі пром. викидів (SO2, NO3, НСI та ін.). О. к. підкислюють ґрунти, водойми, що спричинює масову загибель рослин і тварин, завдає шкоди лісу, океанічному мілководдю, рибам.

В Україні рН опадів визначають як у містах з розвинутою пром-стю, так і у віддалених від пром. центрів пунктах. Виявлена мінливість випадіння О. к. (рН < 5,5) у теплий і холодний періоди року. Частіше такі опади спостерігались у січні-березні, жовтні-грудні. Так, у Києві впродовж 1993 р. О. к. відмічено в 21 % від заг. кількості опадів, Волинської обл. (Маневичі — 90 %, Світязь — 73 %), Республіці Крим (Карадаг — 50 %), Кіровоградській обл. (Гайворон — 8 %). На решті території України О. к. спостерігались у даний рік не більш як у 1—3 %.

У сніговому покриві цього ж року величина рН переважно нейтральна. Лише у Волинській обл. відмічено 0. к. (Світязь, рН = 4,85), слабкокислі опади — у Київській (Тетерів, рН = = 5,25), Львівській (Кам'янка-Бузька, рН = 5,4), Закарпатській (Міжгір'я, рН = 5,4) обл.

Заг. мінералізація опадів на території України коливалась у межах 16— 78 мг/л. Макс. мінералізація (78 мг/л) зафіксована у Львівській обл. (Кам’Янка-Бузька). За середнім вмістом основних забрудників атм. опадів компоненти хім. складу розподіляються так: сульфати — 38 % заг. мінералізації, гідрокарбонати — 16, кальцій — 10, натрій — 9, нітрати і хлориди — 6, азот амонійний — 5, магній — 3 %.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити