ПОЛІСЬКИЙ ПРИРОДНИЙ ЗАПОВІДНИК — заповідник в Овруцькому та Олевському р-нах Житомирської обл. Розташований у межиріччі Уборті та Болітниці, в межах зони мішаних лісів. Утворений у 1968 р. Підпорядкований Міністерству ліс. г-ва України. Заг. площа 20 104 га, у т. ч. вкрита лісами — 17 087 га. Має охоронну зону. Рельєф П. п. з. рівнинний, утворений водно-льодовиковими й алювіальними відкладами; неглибокі западини та зниження типу прохідних долин переважно зайняті болотами. Уздовж Уборті місцями спостерігаються виходи кристалічних порід. У рослинному покриві переважають середньовікові та молоді соснові ліси (14 тис. га); близько 3 тис. га — під березовими лісами; трапляються невеликі ділянки вільхових та дубово-соснових лісів. Соснові ліси займають верхні частини пасом і схилів. Вони мають розріджений трав'яно-чагарниковий покрив і добре виявлений лишайниковий ярус. Соснові ліси молінієво-чорницево-зеленомохові займають нижні частини схилів і формуються у вологіших умовах. У міжпасмових зниженнях і по краях болотних масивів формуються березово-соснові ліси сфагнові з розрідженим деревостаном. Рослинний покрив боліт П. п. з. характеризується переважанням сфагнових угруповань — мезотрофних і оліготрофних. Евтрофні болота трапляються лише фрагментовано. Серед мезотрофних боліт найбільшу площу займають безлісі осоково-сфагнові з переважанням осоки пухнастоплодої. Серед оліготрофних боліт заповідника переважають рідколісі сосново-пухівково-сфагнові з пухівкою піхвовою. Луки займають близько 1 % площі П. п. з. і розташовані невеликими ділянками вздовж боліт та в заплавах річок. Трапляються й ділянки водної рослинності та рослинності пісків. У заповіднику є рідкісні угруповання, занесені до Зеленої книги України, — соснові ліси ялівцеві, дубово-соснові ліси рододендрові, угруповання опуклих оліготрофних боліт із сфагном бурим та сфагном рожевим, шайхцерієво-сфагнові угруповання. Всього у флорі П. п. з. налічується 602 види судинних рослин та 139 видів мохоподібних. Серед судинних рослин 39 рідкісних видів, з них 10 — занесені до Червоної книги України (гудайєра повзуча, росичка проміжна, журавлина дрібноплода, любка дволиста, плаун колючий та ін.).

Багатий і різноманітний тваринний світ заповідника: лось, козуля європейська, свиня дика, вовк, лисиця, рись, куниця лісова, тхір, горностай, ласка, єнотоподібний собака, заєць-русак, заєць-біляк. Уздовж річок водяться бобри та видри. Значна кількість птахів — лісових, болотних і водоплавних. З рідкісних трапляються лелека чорний, змієїд, орлан-білохвіст, балобан, а також журавель сірий і пугач, занесені до Червоної книги України. У водоймах багато риб. Наук, цінність мають рідкісні метелики, занесені до Червоної книги України.

У заповіднику проводяться наук, дослідження флори і фауни, у т. ч. у

зв'язку з радіоакт. забрудненням території після аварії на Чорнобильській АЕС 1986. При П. п. з. функціонує музей природи.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити