ПОРІГ ЗМІН У ПРИРОДІ — сила впливу на прир. систему, що призводить до суттєвих змін у функціонуванні її цілого або в її складових підсистемах та компонентах, що утворюють середовище. Орієнтовно можна розрізняти такі пороги.

A. Для енергет. процесів: П. з. у п. тригерного ефекту («спускового гачка») — 10~6—10~8 разів від норми; П. з. у п. виходу зі стаціонарного стану — близько 0,1—1,5 % норми; П. з. у п. деградації (деструкції) — десяті частки та одиниці відсотків норми.

Б. Для прир. систем з організменим типом управління: П. з. у п. малих доз — близько 10~3 разів від гострого впливу; П. з. у п. виходу із стаціонарного стану — близько 1 % норми; П. з. у п. руйнування — приблизно 10 % норми.

B. Для популяційних систем: П. з. у п. мінімуму реакції — 10 6—10 8 разів від норми; П. з. у п. виходу із стаціонарного стану (коливань) — 7— 18, у середньому 10 % норми; П. з. у п. поступової, але неухильної деструкції — близько 70 % середнього приросту (самовідновлення); П. з. у п. катастрофічного саморозширення або самозвуження — 10~5—10~6, дуже рідко 10~7—10~8 разів порівняно із середньою кількістю особин у популяції.

Наведені значення приблизні й мають необхідну умову безперервності впливу або достатньо часту його періодичність та вихідну стаціонарність прир. систем.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити