ПРИРОДНИЙ ЗАПОВІДНИК «РОЗТОЧЧЯ» — заповідник у Яворівському р-ні Львівської обл., на пасмі Розточчя, у межах лісостепової зони. Оголошений заповідником у 1984 р. Підпорядкований Міністерству освіти і науки України. Складається з трьох ліс. і одного лучно-болотистого масивів. Заг. площа 2080 га. Рельєф заповідника горбистий, розчленований річковими долинами з системою озер. Більша частина «Р.» вкрита широколистяними, хвойними і мішаними лісами, серед яких є високопродуктивні деревостани віком 100—200 років. Знижені ділянки зайняті евтрофною болотною рослинністю та торф'янистими луками.

Серед лісів на високих горбах переважають бучини (волосистоосокові та маренкові), у домішці — явір, дуб звичайний, дуб скельний, ялиця біла. Нижчі горби поросли дубовими і дубово-грабовими лісами. Трав'яний покрив утворюють осока трясучкоподібна, квасениця звичайна, підмаренник запашний; трапляються зірочник лісовий, веснівка дволиста, медунка темна, чина весняна тощо. На супіщаних ґрунтах підніжжя горбів та міжпагорбових долин зростають соснові ліси квасеницеві, конвалієві та орлякові. У районі заповідника проходять межі ареалів: бука лісового — пн.-сх. та сосни звичайної — пд.-сх. У місцях збігання ареалів зростають високопродуктивні сосново-букові ліси, які є рідкісними для території України. На межі лісу досить великий масив утворюють лучні та болотні рослинні угруповання з реліктовими видами рослин: верба лапландська, верба сиза, береза низька, ломикамінь болотний. На невеликих ділянках вапнякових скель пд. експозиції трапляються степові елементи флори (осока низька, кизильник чорноплідний та ін.). На території заповідника значна кількість рідкісних і зникаючих видів рослин, зокрема листовик сколопендровий, беладонна звичайна, анемона лісова, а також лілія лісова, підсніжник звичайний, пальчатокорінник майський, любка дволиста, коручка морозникоподібна, занесені до Червоної книги України.

Багатий і різноманітний тваринний світ заповідника: козуля європейська, свиня дика, лисиця, куниця лісова, заєць-русак, борсук, білка, яструб малий, чеглик, сова сіра, сова вухата, сова болотяна, гоголь, чорниш, вальдшнеп, дрімлюга, дятли тощо. Наук, дослідження флори і фауни, динаміки рослинного покриву та наук, основ збереження генофонду «Р.» здійснюють наук, співробітники заповідника, Львівського лісотехн. ін-ту та Ін-ту ботаніки імені М.Г. Холодного HAH України.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити