АРХАНТРОПИ — найдавніші викопні люди. До А. належать пітекантропи (найдавніші А.; існували близько 1,5—1 млн років тому в Сх. Африці, на о. Ява, в Китаї), а також синантропи, атлантропи, гейдельберзька людина, людина з Вертешселлеша (Угорщина), людина з Більцингслебена в Німеччині (найпізніші А.).

Для А. характерне поєднання прогр. рис, близьких до рис сучасної людини (напр., порівняно великий об'єм мозку — близько 900 см3 у класичних пітекантропів, до 1000 см3 у синантропів, будова кісток скелета, функція яких пов'язана з добре розвиненим в А. прямоходінням) із примітивними ознаками (дуже похиле чоло з надорбітальним валиком, дзьобоподібні сплощені лобні частки загалом невеликого за об'ємом головного мозку, масивні щелепи, нижня — без підборідкового виступу тощо).

У А. почало формуватись людське суспільство — праобщина, або первісне людське стадо. Сусп. трудова діяльність (із знаряддям олдувайської і наступної ашельської культур) стимулювала в А. поступовий розвиток свідомості, мови, первісної моралі тощо. Найпізніші А. близько 300—200 тис. років тому еволюціонували в палеон-тропів (неандертальців). За кордоном А. частіше наз. людина прямоходяча (Homo erectus).


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити