РОЗМНОЖЕННЯ СТАТЕВЕ — властивість живих організмів давати потомство, що утворюється, як правило, за участю двох особин — батьківської і материнської — в результаті злиття особливих статевих клітин — гамет. Чоловічі статеві клітини тварин — сперматозоони — численні, дрібні й рухливі. Жіночі статеві клітини — яйцеклітини — нерухомі, як правило, більші за розміром. Від соматичних клітин вони відрізняються половинним (гаплоїдним) набором хромосом, що досягається в результаті редукційного поділу — мейозу.

У разі злиття статевих клітин здійснюється запліднення і в утворюваній зиготі відновлюється диплоїдний набір хромосом. У більшості спорових рослин мейоз пов'язаний з чергуванням стадій спорофіту і гаметофіту. Спорофіт диплоїдний і розмножується переважно нестатево. На певному етапі розвитку в клітинах спорофіту відбувається мейоз, в результаті чого утворюються гаплоїдні спори, які започатковують гаплоїдне статеве покоління (гаметофіт). Гаметофіт продукує гамети, після злиття яких виникає зигота (диплоїдний спорофіт).

У квіткових рослин відбувається подвійне запліднення, суть якого полягає в злитті одного з двох гаплоїдних сперматозоонів з яйцеклітиною й утворенні диплоїдної зиготи (зародка), а другого — з диплоїдним центр, ядром і утворенням ендосперму насінини.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити