СТРУКТУРА УГРУПОВАНЬ, ЗАКОНОМІРНОСТІ — різні способи зв'язків та певна закономірність у розподілі ресурсів і чисельності складових угруповань видів у просторі й часі. В С. у. трапляються різноманітні способи зв'язків та взаємодії, які ведуть до встановлення певних закономірностей. Міжвидові взаємодії (конкуренція, хижацтво) звужують нішу кожного виду порівняно з розмірами, які допускає його фізіологія або морфологія. Внутрішньовидова конкуренція сприяє розширенню екол. ніші, а міжвидова призводить до її звуження.

Якщо види подібні або якщо при скороченні ресурсів конкуренція посилюється, можливе конкурентне виключення видів із зон перекриття їхніх ніш.

У співіснуючих видів ніші розділені, причому у тварин — за трьома вимірами (у часі, просторі й трофічному), а у рослин — лише в часі й просторі.

Угруповання досягають насичення видами впродовж екол. та еволюц. часу. На макрогеогр. рівні види зміщують один одного горизонтально, при переході від одного місцезнаходження до ін. У більшості груп організмів спостерігається зміна видового багатства за градієнтом геогр. широти.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити