ТВЕЛИ (тепловидільні елементи) — найважливіша частина ядерних реакторів АЕС. Складається з ряду касет тепловидільних стрижнів, заповнених оксидом урану (IV). Вміст урану-235 у них за період роботи знижується від З % на початку використання до 1 % — в кінці. Приблизно через три роки ТВЕЛи з частково вигорілим паливом виймають і занурюють у басейн-охолодник при АЕС. Там вони знаходяться впродовж року. За цей час їхня активність знижується, а теплота, що виділяється в результаті розпаду, розсіюється. Після цього відпрацьовані ТВЕЛи перевозять у проміжні сховища, а потім — у місця кінцевого захоронення. У разі тимчасового зберігання відпрацьовані ТВЕЛи зберігають вільно підвішеними в транспортних контейнерах у великих відкритих приміщеннях для охолодження. У цьому разі радіоакт. речовини, насамперед гази, леткі сполуки, потрапляють у довкілля крізь вузькі шпари в оболонках тепловидільних стержнів.

Відпрацьовані ТВЕЛи механічно подрібнюють і розчиняють в азотній кислоті з тим, щоб потім хім. методами відокремити плутоній, що утворився в ядерному реакторі, та ще придатний до використання уран від ін. радіоакт. відходів. Власне суть переробки ТВЕЛів полягає в добуванні високотокс. плутонію, що можливо лише завдяки цьому процесу. Внаслідок відокремлення плутонію активність решти радіоакт. відходів знижується в 3— 5 разів, однак їхній об'єм значно зростає. Так, з 1 м3 відпрацьованих ТВЕЛів утворюється 0,9 м3 осклілих високоактивних відходів, 6 м3 оболонок паливних стержнів, 37 м3 тритію, 45 м3 відходів з низькою та 62 м3 — із середньою активністю.

З усіх установок, що беруть участь у паливному циклі, установки з переробки ТВЕЛів виділяють макс. кількості радіоакт. випромінювання. Під час переробки спостерігається значно більший витік радіоакт. речовин у довкілля, ніж у разі експлуатації атомної електростанції (в розрахунку на одну й ту саму кількість ядерного палива).

На кожному етапі паливного циклу ядерних реакторів, навіть за безаварійної експлуатації АЕС, відбувається витік радіоакт. речовин, які здатні нагромаджуватися в довкіллі. Однак слід зазначити, що збагачення урану, виготовлення ТВЕЛів у безаварійних умовах відіграють незначну роль у забрудненні довкілля.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити