БАТАРЕЇ (АКУМУЛЯТОРНІ) — пристрої, здатні акумулювати хім. енергію, яка в процесі їх розряджання перетворюється на електричну. Б. здебільшого складаються з двох електродів і електроліту, найчастіше рідкого. Між електродами виникає електрична напруга. Залежно від електродів і електроліту розрізняють кілька систем Б.

Ртутні Б. одноразового використання застосовують, зокрема, в слухових апаратах, годинниках, експонометрах, мікрокалькуляторах. Активною речовиною негативного електрода є оксид ртуті з графітом, позитивного — амальгамований цинк. Такі Б. містять 25 % ртуті.

Лужноманганові Б. використовують здебільшого в портативних радіоприймачах, кишенькових ліхтариках, іграшках. Негативний електрод їх складається з оксиду мангану і графіту, позитивний — з цинку з домішкою ртуті.

Кадмій-нікелеві Б. застосовують у кишенькових ліхтариках, слухових апаратах, калькуляторах тощо. Активною речовиною їх позитивного електрода є гідроксид нікелю, негативного — гідроксид кадмію. Щорічно для виробництва таких Б. витрачається близько 240 т кадмію.

Свинцеві акумулятори Б. застосовують в основному в стартерах автомобілів. Активною речовиною їх електродів є свинець і діоксид свинцю, електроліт — 32—40 % -й розчин сульфатної кислоти.

Небезпеку для людини і довкілля створюють продукти утилізації відпрацьованих Б. Б., що потрапили на звалища або в пристрої для компостування, розкладаються, внаслідок чого ґрунт і підземні води забруднюються важкими металами. У разі спалювання Б. у повітря потрапляють леткі сполуки кадмію і ртуті.

У процесі рециклінгу Б. навколишнє середовище також забруднюється, особливо пилом, який містить важкі метали. Безпосередньою загрозою здоров'ю людини є потрапляння конц. електролітів у стравохід або на шкіру при недбалому поводженні зі стартерними Б. автомобілів.

Альтернативою традиційним Б. є Б., що містять мало ртуті, напр. цинково-вугільні, цинково-повітряні, сонячні.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити