УРАН — прир. радіоакт. елемент з фіз. періодом напіврозпаду 700 млн років (11-235) та 4,5 млрд років (11-238), а біол. — 300 діб. Розпад У. супроводжується а- і у-випромінюванням, и-235 використовується на АЕС і для виробництва атомних бомб. 11-238 не може бути ядерним паливом, але є вихідним матеріалом для виробництва плутонію. У. міститься в ґрунтах, буд. матеріалах, мін. добривах, фарфорі, кераміці.

Найбільшу загрозу становить не власне У., а радіоакт. продукти його розпаду та поділу. Під час добування та переробки уранових руд у довкілля потрапляє багато радіоакт. продуктів спонтанного розпаду У. Після видобування У. з руди хім. способом залишаються значні рудні відвали, які складуються часто під відкритим небом. Дощі вилуговують з них радіоакт. елементи, напр. радій, які потрапляють у ґрунт, ґрунт, води й річки. В організмі людини У. нагромаджується в кістках.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити