ЧОРНОМОРСЬКИЙ БІОСФЕРНИЙ ЗАПОВІДНИК — заповідник у Голопристанському р-ні Херсонської обл. та Очаківському р-ні Миколаївської обл. Розташований на пн.-зх. узбережжі Чорного моря. Підпорядкований HAH України. Утворений у 1927 р., з 1933 р.— самостійна природоохоронна та н.-д. установа, з 1975 р. — у складі водно-болотних угідь міжнар. значення. У 1984 р. його включено у міжнар. мережу заповідників біосферних. До складу Ч. б. з. входять три лісостепові ділянки на Кінбурнському півострові (Івано-Рибальчанська, Солоноозерна, Волижин ліс), дві ділянки примор. степу (Ягорлицький Кут і Потіївська), сх. частина Тендрівської затоки з о-вами Тендрівська коса, Бабин, Смалений, Орлів та ін., а також о-ви Довгий, Круглий і Кінські у Ягорлицькій затоці. Заг. площа заповідника понад 100 000 га, з них буферна зона — ЗО 300 га (Ягорлицька затока). Є охоронна зона (11 011 га). Територія заповідника розташована в межах Причорномор. низовини.

Рослинність окремих ділянок дуже різноманітна. На лісостепових ділянках збереглися невеликі гаї — кілки, утворені дубом звичайним, березою дніпровською, осикою, вільхою клейкою; у підліску та на узліссях ростуть бузина, терен, крушина тощо. У трав'яному ярусі — конвалія звичайна, проліска дволиста, чина лісова, купина пахуча, валеріана лікарська. Кілки поєднуються з піщаними степами, для яких характерні костриця Беккера, кипець пісковий, ковила дніпровська, житняк Лавренків, а також ендемічні види (волошка короткоголова, цибуля крапчаста, цибуля савранська, кермек злаколистий, юринея пухка, козельці дніпровські). Степові ділянки Потіївська та Ягорлицький Кут розташовані на другій терасі Дніпра, мають рівнинний, місцями слабо-хвилястий рельєф з блюдцеподібними зниженнями, іноді заповненими водою. Велику площу займає солончакова рослинність, представлена формаціями солонцю європейського, сарсазану шишкуватого, меншу площу — засолені луки та опустелені типчаково-полинові степи. Рослинність островів галофітна, галофітно-лучна, галофітно-гідрофільна і псамофітно-ксерофітна (на Тендрів- ській Косі). У складі останнього угруповання багато ендеміків.

Усього у флорі Ч. б. з. налічується близько 600 видів вищих рослин, з них 13 занесені до Червоної книги України (зозулинцеві, ковили, тюльпан Шренка, білоцвіт літній та ін.).

Багатий і різноманітний тваринний світ Ч. б. з., особливо орнітофауна. Тут зареєстровано близько 300 видів птахів, з них понад 145 гніздяться, решта зимують або залітають, зокрема на відпочинок під час міграцій; 22 види — рідкісні та зникаючі. На території заповідника виділяють чотири основні орнітологічні комплекси: птахи деревно-чагарникових насаджень, відкритих просторів, водно-берегові та синантропні. До першого належать горобині, кулики, чаплі, хижаки (шуліка чорний, боривітер, кібчик, чеглок, лунь болотяний, сова вухата); акліматизовано фазана. З рідкісних видів зимує орлан-білохвіст, занесений до Червоної книги України. На відкритих просторах водяться жайворонки, перепел, куріпка сіра, лежень, дерихвіст степовий, трапляються (на прольоті) дрофа, стрепет, журавель степовий, а також журавель сірий, занесені до Червоної книги України. Найбільш численні й різноманітні водно-берегові птахи: понад 60 видів гніздиться та близько 190 — на прольоті. На о-вах Тендрівської і Ягорлицької заток переважають мартини і крячки. Гніздяться качки, багато куликів. На о-вах Довгий та Круглий гніздиться гага звичайна. На прольоті спостерігається чорноголовий реготун. Затоки Ч. б. з. — місця зимівлі та линяння водоплавних птахів, зокрема лебедя-шипуна, лебедя-кликуна, крижня, гагари червоноволої, норців, крохалів, черні. Ссавці представлені 44 видами, серед яких — козуля європейська, свиня дика, лисиця, куниця кам'яна, заєць-русак, їжак, єнотоподібний собака; трапляється тхір степовий, занесений до Червоної книги України, з біосферного заповідника «Асканія-Нова» завезено оленя плямистого. У Ч. б. з. 4 види земноводних, 9 — плазунів (з рідкісних — гадюка степова і полоз чотирисмугий, занесені до Червоної книги України), близько 4 тис. видів комах, з них понад 20 — рідкісних та зникаючих. У мор. акваторіях трапляються Звиди дельфінів, водяться понад 70 видів риб, у т. ч. цінні пром. види (осетер російський, білуга, севрюга, шпрот чорноморський, хамса тощо).

У заповіднику проводять наук, дослідження за програмою екол. моніторингу. Є базою для проходження практики студентів-біологів Одеського, Київського, Харківського та Львівського університетів. У м. Гола Пристань — музей природи заповідника.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити