ШАЦЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ПРИРОДНИЙ ПАРК — розташований у пн.-зх. частині Волинського Полісся, у басейні Зх. Бугу та Прип'яті, в межах Любомльського р-ну Волинської обл. Підпорядкований Міністерству ліс. госп-ва України. Утворений у 1983 р. Заг. площа 32,8 тис. га. Основна мета створення ПІ. н. п. п. — збереження унікальних прир. комплексів у районі Шацьких озер, проведення наук, досліджень, рац. використання багатих рекреаційних ресурсів, сприяння підтриманню екол. балансу в регіоні, пропаганда природоохоронних знань. Рельєф парку рівнинний з озерними улоговинами, заболоченими зниженнями, а також окремими горбами та пасмами. У межах Ш. н. п. п. — 22 озера переважно льодовикового і карстового походження (найбільші — Світязь, Пулемецьке озеро, Люцимир, Кримне).

Флора парку налічує 825 видів судинних рослин. Переважають соснові чорницеві, зеленомохові та вересові ліси. Вершини піщаних пасом зайняті сосняками лишайниковими. Для знижень характерні вільхові ліси. Вторинне походження мають березняки вересові та орлякові. Фрагментарно трапляються дубово-соснові ліси. Біля Острів'янського озера — осередок ялинового лісу, який розташований за пд. межею його суцільного поширення. Значні площі займають болота — евтрофні та мезотрофні; оліготрофні представлені лише невеликими окремими масивами. На території парку охороняються рідкісні види рослин, з них понад 20 видів занесено до Червоної книги України.

Багатий тваринний світ. Тут водяться козуля, лось, свиня дика, заєць-русак, білка, ондатра, єнотоподібний собака, чорний тхір, ласка, поодиноко трапляються вовк, лисиця, видра, куниця. З птахів гніздяться качки, мартини, лебеді, кулики, чаплі, глухар, тетерук, з рідкісних — лелека чорний, шуліка рудий, а також журавель сірий і пугач, занесені до Червоної книги України. В озерах водиться 31 вид риб, 3 яких найцінніший вугор європейський.

Територію Ш. н. п. п. поділяють на 4 функц. зони: заповідну (6,1 тис. га), регульованого рекреаційного використання (11,1 тис. га), рекреаційно-госп. (2 тис. га) і агрогосп. (13,3 тис. га).


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити