АВТОТРАНСПОРТ — один із найбільших забрудників атм. повітря в Україні. Лише в 1993 р. ним було викинуто в атмосферу 2706,7 тис. т шкідливих речовин. Понад 51 % оксидів вуглецю та вуглеводнів і понад 21 % оксидів азоту від загальної кількості цих речовин по країні надходить від А. У багатьох містах України: Вінниці, Луцьку, Ужгороді, Львові, Тернополі, Чернівцях — викиди А. становлять 60—90 % заг. кількості викидів. У всіх містах Криму (крім Керчі та Красноперекопська) основним забрудником атм. повітря є А. Напр., у Євпаторії такі викиди становлять 85 % заг. обсягу викидів шкідливих речовин, у Ялті — 78, у Севастополі — 63, Сімферополі — 55 %. Останнім часом

викиди А. в атмосферу поступово зменшуються. Так, у 1993 р. порівняно з 1990 р. викиди зменшились на 56 %, у т. ч. вуглеводнів та оксидів азоту — на 55 %.

Крім того, А. шкодить довкіллю в зв'язку з потребою його паркування (автостоянки, гаражі) та під час руху (шляхи), відбираючи великі території у живої природи. Підтримування шляхів у робочому стані завдає певних екол. збитків (напр., посипання шляхового полотна сіллю взимку для танення снігу). Експлуатація шляхів вимагає витрати повітря, палива, супроводжується виділенням вихлопних газів (оксидів вуглецю, азоту, сірки).

У вихлопні гази А. потрапляє також свинець у тих кількостях, в яких він додається до бензину як антидетонатор. Сажа викидається дизельними та газотурбінними двигунами. А. створює шум, внаслідок автомобільних аварій гинуть люди, тварини, рослинний світ.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити