ЯЛТИНСЬКИЙ ГІРСЬКО-ЛІСОВИЙ ПРИРОДНИЙ ЗАПОВІДНИК — заповідник на території, підпорядкованій м. Ялті Авт. Республіки Крим. Утворений у 1973 р. Заг. площа 14,2 тис. га. Підпорядкований Міністерству ліс. госп-ва України. Розташований на пд. схилах Головного пасма Кримських гір і простягається вздовж узбережжя Чорного моря на 40 км смугою завширшки до 8—10 км. Близько 75 % території займають хвойні та широколистяні ліси. На яйлах ліси змінюються гір.-степовими, гір.-лучними та томілярними угрупованнями. У рослинному покриві виділяють 4 висотні пояси. Від узбережжя до висоти 400—450 м зростають пухнастодубові та ялівцеві з участю суничника дрібноплодого, фісташки туполистої, держи-дерева звичайного. Другий пояс займає середню частину схилів, на висоті від 400—450 м до 800—950 м і представлений лісами з сосни кримської. Другий ярус у нижній частині поясу утворюють дуб пухнастий, вище — дуб скельний. У третьому поясі, на висоті від 800—950 м до 1000—1300 м (макс. 1320 м) переважають букові, грабово-букові та грабові ліси з домішкою клена Стевена, осики, черешні; у сх. частині заповідника на крутих пд. схилах — ліси з сосни Сосновського. Рослинність яйл (четвертий пояс) представлена гір. лучними степами. Усього флора Я. г.-л. п. з. налічує 1363 види судинних рослин, з них багато рідкісних: 43 види занесено до Червоної книги України. З ендеміків відомі один рід (румія) та 115 видів, з яких сім вузьколокальні (глуха кропива гола, жовтець роздільний, борщівник пухнастий, аденофора кримська тощо). Фауна заповідника відносно небагата: 37 видів ссавців, 113 — птахів, 11 — плазунів, 4 — земноводних. Тут водяться кримський підвид оленя європейського, козуля європейська, лисиця, куниця кам'яна, ласка, борсук, заєць-русак, їжак, кілька видів кажанів, ящірка кримська, ящірка скельна, вужі, жовтобрюх; акліматизовано муфлона європейського, білку-телеутку. З птахів характерні великий строкатий дятел, дрізд чорний, синиця велика, шишкар ялиновий. З рідкісних тварин трапляються вечірниця велетенська, сапсан, балабан, беркут, змієїд, лелека чорний, полоз леопардовий, богомол-емпуза смугаста, жужелиця-молюскоїд, а також вечірниця мала, підковоніс великий, нетопир середземноморський, гриф чорний, гекон кримський, носатка-листовидка, занесені до Червоної книги України.

Наук, робота в Я. г.-л. п. з. спрямована на вивчення унікальних і типових прир. комплексів Кримських гір, закономірностей формування рослинності, на розробку питань рац. природокористування.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити