Основи популяційної екології

Розділ 4.ЕКОЛОГІЧНА І БІОЛОГІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКИ ПОПУЛЯЦІЇ

4.2.1. Біотичний потенціал


Репродуктивний потенціал безпосередньо зв’язаний з біотичним потенціалом виду. Він визначає теоретичний максимум нащадків від однієї пари (або особини) за певну одиницю часу (за сезон, зарік, протягом життя). Біотичний потенціал виражають коефіцієнтом (r) і обчислюють як максимально можливий приріст популяції (AN) за певний проміжок часу (At) від кожної особини (пари) при початковій чисельності популяції (N О):


Величина біотичного потенціалу у різних видів різна. Ще Ч.Дарвін, відзначаючи високу біологічну здатність живих організмів до розмноження, писав у праці «Походження видів», що кожна жива істота природно розмножується в такій прогресії, що за сприятливих умов потомство однієї пари могло б покрити всю Землю.

Вчені орієнтовно підрахували, що через зниження біотичного потенціалу протягом історичного періоду розвитку органічного світу на Землі вимерло понад 500 млн. видів живих істот і тепер їх нараховується близько 1,8 млн. видів.

Ряд популяцій, які займають малопридатні ділянки ареалу, невзмозі підтримувати свою чисельність і можуть існувати за імміграції особин з інших популяцій.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити