Економічний словник довідник - 2020


Класична політична економія

Класична політична економія — один з наукових напрямків світової економічної думки, який виник у другій половині XVII ст., і розвивався до першої половини XIX ст. Його засновниками є У. Петі (Англія), П. Буагільбер (Франція), які започаткували теорію трудової вартості.

Подальший розвиток К. п. е. отримала у працях фізіократів ф. Кене та АР.Ж. Тюрго (Франція). Найвище її досягнення — праці англійських економістів А.Сміта (1723—1790 pp.) та Д. Рікардо (1772-1823 pp.). К. п. е. належить ряд важливих наукових відкриттів. Вона зосередила увагу на аналізі відносин у сфері виробництва, включивши всі галузі матеріального виробництва, та на вивченні її об'єктивних закономірностей. Класиками була заснована теорія трудової вартості, започаткований аналіз капіталу і процесу відтворення. Вони досліджували доходи основних класів буржуазного суспільства, механізм конкуренції, кредиту, грошового обігу. К. п. е. вперше підняла проблему економічних законів, досліджувала їх об'єктивний характер, механізм дії, необхідність їх врахування і використання у господарській практиці й політиці. Джерело вартості класики вбачали у різних формах конкретної праці. Ринок вони розглядали як саморегулюючу систему, яка найефективніше „невидимою рукою» розподіляє ресурси. Згідно з висновком А. Сміта ринкова економіка потребує якнайбільшої економічної свободи. Зацікавленість у прибутку в умовах конкуренції забезпечує найкращий результат для всіх. Держава не повинна втручатись, але має захищати конкуренцію від підприємців, не допускаючи її обмеження, а також створювати загальні умови виробництва і розвивати освіту, будувати дороги, мости, забезпечувати зв'язок, Ідеї К. п. е. про саморегулювання ринку в сучасних умовах розвиваються неокласичним напрямом економічної теорії.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити