Економічний словник довідник - 2020


Масштаб цін

Масштаб цін — вагова кількість грошового металу (золота або срібла), прийнята в даній країні за грошову одиницю, та її кратних частин, М. ц. служить для вимірювання різних кількостей, золота, його маси, а золото як міра вартості служить для вимірювання вартості всіх інших товарів. Держава в законодавчому порядку фіксує М. ц., але ця фіксація, як правило, не пов'язана із зміною вартості золота. Спочатку грошові одиниці та їх назви були пов'язані з певною вагою благородних металів. Наприклад, фунт стерлінгів означав фунт срібла, але з часом масштаб цін все більше відривається від вагового вмісту грошової одиниці. Спричинено це переходом від срібла до золота як грошового металу і витісненням срібла золотом у функції міри вартості, псуванням зношуванням монет тощо.

З припиненням розміну кредитно-паперових грошей на золото (до початку другої світової війни майже всі країни Заходу відмовилися від такого обміну) та їх знеціненням М. ц., по суті, втратив свій економічний зміст. В кінці 70-х років у результаті міжнародної валютної реформи в провідних країнах Заходу офіційна ціна золота і грошовий вміст золотих одиниць були відмінені. Що стосується СДР (колективна міжнародна грошова одиниця, введена Міжнародним валютним фондом у 1969 році), то її зв'язок із золотом теж втрачено, а її величина визначається на основі „ кошика валют» країн (США, Німеччини, Японії, Франції, Англії), що мають найбільшу питому вагу у сфері міжнародної торгівлі.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити