Історія економічних вчень - навчальний посібник

КРИТИЧНИЙ НАПРЯМ ПОЛІТИЧНОЇ ЕКОНОМІЇ. ФОРМУВАННЯ СОЦІАЛІСТИЧНИХ ІДЕЙ. ЕКОНОМІЧНІ ВЧЕННЯ СОЦІАЛІСТІВ—УТОПІСТІВ

Як розумів К.А. Сен-Симон сутність поступального розвитку суспільства?

Сен-Симон намагався зрозуміти сутність поступального розвитку людства, вважаючи, що воно проходить три стадії (формації): рабовласницьку, феодальну і промислову, або індустріальну. Перехід від однієї стадії до іншої здійснюється через зростання обсягу знань і вдосконалення господарства, що й становить сутність історичного прогресу.

Кожна формація, на думку Сен-Симона, у свою чергу проходить через два етапи: органічний, або рівноважний, і критичний, коли рівновага розвитку порушується. На органічному етапі при владі перебуває клас, що має в цей час найбільше господарське значення; на критичному етапі до влади прагне інший клас, економічна сила якого постійно зростає. Наслідком політичної боротьби між ними стає зміна суспільної формації.

Сен-Симон вважав, що на початку XIX ст. на стадії індустріального суспільства влада належала невиробничій (торговельній) буржуазії, однак майбутнє цієї формації він пов'язував із великим індустріальним виробництвом і промисловим класом, під яким розумів союз підприємців, робітників і вчених: підприємці управляють виробництвом із одного центру за єдиним планом, що розробляється вченими. Конкуренцію змінить асоціація, всі будуть зобов'язані працювати, а праця кожного оцінюватиметься за принципом: «від кожного — за здібностями, кожному — за його внеском». Однак для створення такого справедливого суспільства недостатньо змінити матеріальні умови виробництва і життя, потрібне ще й духовне перевиховання людей і підвищення їх освіченості.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити