Історія економічних вчень - навчальний посібник
МАРЖИНАЛІЗМ. СТАНОВЛЕННЯ НЕОКЛАСИЧНОЇ ТРАДИЦІЇ В ЕКОНОМІЧНІЙ ТЕОРІЇ
Обґрунтуйте теорію граничної корисності О. Бем-Баверка
З погляду теорії маржиналізму найбільш важливою в теоретичному спадку Ойгена Бем-Баверка стала праця «Основи теорії цінності господарських благ» (1886 р.). У ній ґрунтовно розвивалась і вдосконалювалась теорія граничної корисності — «візитна картка» «австрійської» школи.
Насамперед Бем-Баверк дав більш розгорнутий виклад теорії граничної корисності. Він намагався довести, що мінова цінність (вартість), як і споживна (корисність), визначається граничною корисністю на основі їх суб'єктивних оцінок. Австрійський теоретик при цьому розрізняв суб'єктивну й об'єктивну цінність, вважаючи, що перша — це «особиста оцінка блага споживачем і продавцем», а друга — це «пропорції обміну, які формуються на ринку під впливом конкуренції».
З цих позицій ціна товару є «результатом зіткнення на ринку різних суб'єктивних оцінок продавців і покупців», які ставляться в залежність від граничної корисності. Зокрема, суб'єктивна оцінка блага з боку покупця визначає верхню межу його ринкової ціни, а з боку продавця — її нижню межу.