Історія економічних вчень - навчальний посібник

МАРЖИНАЛІЗМ. СТАНОВЛЕННЯ НЕОКЛАСИЧНОЇ ТРАДИЦІЇ В ЕКОНОМІЧНІЙ ТЕОРІЇ

У чому полягає сутність теорії рівноваги економічної системи Дж.Б. Кларка?

Теорія граничної продуктивності Кларка доповнюється теорією рівноваги економіки. Кларк при цьому застосував методи граничного аналізу в сфері макроекономіки, які маржиналісти, як правило, використовували на мікроекономічному рівні. З цією метою він ввів поняття «соціальної праці» (загальна кількість зайнятих у народному господарстві), «соціального капіталу» (сукупність усіх капіталів в економіці) і «зони байдужості».

До останньої американський теоретик включив граничні одиниці «соціальної праці» та «соціального капіталу», тобто тих працівників і ті частини капіталу, що виробляють найменший, тобто граничний, продукт.

Встановлення рівноваги всієї економічної системи Кларк пов'язував з оптимальними пропорціями між витратами «соціальних» економічних ресурсів. Умови рівноваги можуть бути такими: продукт, створений у «зоні байдужості» «соціальною працею», дорівнює загальному фондові заробітної плати (ціні «соціальної праці»); продукт, створений у «зоні байдужості» «соціальним капіталом», дорівнює загальному обсягу відсоткових платежів (ціні «соціального капіталу»). На думку Кларка, ціни «соціальних» факторів виробництва, відхиляючись від їх «граничних продуктів», водночас приводять у рух ринкові сили, які встановлюють рівновагу економічної системи.

Ці уявлення переносять мікроекономічний механізм досягнення економічної рівноваги в макроекономічну сферу, яка має власні закономірності. Відкрити їх Кларку не судилось. Творцем макроекономічної теорії взагалі й теорії макроекономічної рівноваги зокрема став видатний англійський економіст XX ст. Дж. М. Кейнс.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити