Історія економічних вчень - навчальний посібник

ЕКОНОМІЧНА ДУМКА СТАРОДАВНЬОГО СВІТУ ТА СЕРЕДНЬОВІЧЧЯ. МЕРКАНТИЛІЗМ

Економічні погляди Середньовіччя

Економічні погляди цього періоду мають яскраво виражений релігійний характер. Автором однієї з концепцій суспільного прогресу на базі економічних факторів був Ібн-Хальдун. Багатство держави він вбачав у наявності вироблених товарів. Тому він робить висновок про те, що продукти праці здобуваються «шляхом рівноцінного обміну», тобто відрізняє вартість від ринкової ціни. Гроші — «основа придбання, нагромадження і скарбу».

Найвідомішим автором Середньовіччя є Фома Аквінський, який став гідним продовжувачем і опонентом одного із засновників школи раннього канонізму — Августина Блаженного. Ранні каноністи засуджували торговельний прибуток і лихварський відсоток як нечесну дію, гріх. Велика торгівля, позикові операції, як грішні явища, взагалі заборонялися. Методологічною основою ранніх каноністів були авторитарність доказів і морально-етична характеристика економічних категорій. До цих принципів каноністи пізніше додали принцип двоїстості оцінок. Фома Аквінський вважав «справедливі ціни» джерелом зростання особистої власності та засобом створення «помірного» багатства, що не є гріхом. «Справедлива ціна» в економічному вченні каноністів замінювалась категоріями «вартість», «ринкова ціна». Гроші він розглядав подібно до стародавніх вчених, виражаючи прихильність до концепції грошей як номіналу. Він визнає, що хоч монети мають «внутрішню» цінність держава все ж має право допускати певні відхилення від дійсної вартості монети, від її внутрішньої цінності.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити