Історія економічних вчень - навчальний посібник

ЕВОЛЮЦІЯ НЕОКЛАСИЧНОЇ ТЕОРІЇ XX ст.


У чому полягає основна ідея праці Дж. Робінсон «Економічна теорія недосконалої конкуренції»?

Джоан Вайолет Робінсон (1903—1983) закінчила Кембриджський університет, стала одним із визначних представників і продовжувачів вчення «школи А. Маршалла». Вона належить до тих теоретиків економічної науки, світове визнання яким принесли праці, створені на початку творчого шляху («Економічна теорія недосконалої конкуренції» була написана Джоан Робінсон у віці 30 років).

Основна ідея цієї книги ґрунтується на вивченні ринкових аспектів функціонування монополій, конкуренція між якими внаслідок порушення рівноваги в економіці є, на її думку, недосконалою (за термінологією Е. Чемберліна — монополістичною).

Як і Е. Чемберлін, Дж. Робінсон ставить перед собою першочергове завдання: з'ясувати механізм установлення цін у ситуації, коли виробник є монопольним власником вироблюваної продукції, тобто те, чому ціна має саме таку величину і чому покупець погоджується купувати товар завстановленою продавцем ціною, яка приносить останньому монопольний прибуток. Подальші міркування її багато в чому розходяться із судженнями Е. Чемберліна. Зокрема, якщо останній монополістичну конкуренцію пов'язував із однією з характеристик природного становища ринку в рівновазі, то Дж. Робінсон, говорячи про недосконалу конкуренцію, вбачала в ній передусім порушення і втрату нормального рівноважного стану конкурентної господарської системи, а також «експлуатацію» найманої праці.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити