Історія економічних вчень - навчальний посібник

НЕОЛІБЕРАЛІЗМ

Як Л. Мізес характеризує варіант сучасного економічного устрою?

Мізес послідовно розглядає варіанти сучасного економічного устрою — ринкову та неринкову економіки.

У ринковій системі Мізес розглядає проблему еволюції і роль приватної власності в господарській діяльності. Приватна власність, на його думку, є необхідним реквізитом цивілізації і матеріального добробуту. Соціальна роль приватної власності полягає в оптимальному використанні ресурсів і забезпеченні суверенітету споживачів.

У неринковій системі (соціалізм) Мізес піддає критиці передусім планування. У плановій економіці, де централізовано встановлюються ціни, досягнення економічної рівноваги неможливе. Адже якщо попит і пропозиція не вирівнюються цінами, то не буде відбуватися раціонального розподілу ресурсів. За соціалізму, на думку автора, діє система довільних оцінок, результатом яких є «запланований хаос». Ще однією негативною межею неринкової системи є зростання ролі бюрократії при посиленні впливу держави. Негативним можна назвати і факт появи прошарку людей, які дуже консервативні у своїх поглядах і не сприймають нічого новаторського, тобто протидіють економічному прогресу.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити