Історія економічних вчень - навчальний посібник

КЛАСИЧНА ШКОЛА ПОЛІТИЧНОЇ ЕКОНОМІЇ

Розкрийте основні положення вчення А. Тюрго про гроші, відсоток і ціни

Гроші Тюрго розглядає по суті як специфічний товар у товарному світі, маючи на увазі, що особливо золото та срібло, більше ніж будь-який інший метал, придатні слугувати монетою, тому що вони «за самою природою речей стали монетою, до того ж загальною монетою, незалежно ні від якої угоди, ні від якого закону.» На його переконання, гроші, тобто «золото та срібло, змінюються в ціні не тільки порівняно з усіма іншими товарами, а й стосовно одне одного залежно від більшої чи меншої їх наявності».

Серйозну увагу Тюрго приділяє дослідженню природи походження позичкового (грошового) відсотка, засуджуючи пересуди моралістів, які розглядали «віддання в зростання як злочин», цитуючи при цьому Євангеліє: «У позику давайте, не чекаючи нічого». Він твердить, що згодом той, хто позичає, втрачає прибуток, який міг би отримати, тому що ризикує своїм капіталом, а той, хто взяв позику, може використати гроші на вигідне придбання, яке може принести йому великий прибуток. Тому, робить висновок Тюрго, той, хто позичає «не завдає ніякого збитку тому, хто бере позику, оскільки цей останній пристає на умови і не має ніяких прав на позичену суму. Прибуток, який можна отримати, маючи гроші, є, безперечно, одним із найбільш впливових чинників, що схиляють тих, хто бере позику під відсотки; це одне з джерел, яке дає змогу виплачувати цей відсоток». Щодо поточного відсотка, то він, на думку Тюрго, є термометром на ринку, за яким можна судити про надлишок або нестачу капіталів, уточнюючи зокрема, що низький грошовий відсоток — це і наслідок, і показник надлишку капіталів.

У зв'язку з вивченням механізму формування цін на ринку Тюрго виділяє поточні та основні ціни. Перші встановлюються співвідношенням попиту та пропозиції, другі — «у застосуванні до товару того, чого ця річ коштує робітнику, це той мінімум, нижче за який вона (ціна) не може опуститися». При цьому, на думку Тюрго, рідкісність товару є одним із елементів його «оцінки» при придбанні.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити