Історія економічних вчень - навчальний посібник
ЕВОЛЮЦІЯ КЛАСИЧНОЇ ПОЛІТИЧНОЇ ЕКОНОМІЇ В ПЕРШІЙ ПОЛОВИНІ XIX ст. ЗАВЕРШЕННЯ КЛАСИЧНОЇ ТРАДИЦІЇ
Прокоментуйте проблему, висунуту Т. Мальтусом у його відомій праці «Дослідження про закон народонаселення». Як трактується вона в сучасних умовах?
Англійський священик і економіст Томас Роберт Мальтус (1766—1834) у праці «Дослід про закон народонаселення» наполегливо переконував у тому, що населення зростає надто високими темпами — у геометричній прогресії, а виробництво продовольства не встигає за ним, збільшуючись лише в арифметичній прогресії. Звідси випливав висновок про те, що цей розрив у темпах приросту населення і життєвих благ є причиною бідності, що допомога нужденним також є причиною бідності й не має рації, тому що призведе до ще більшого демографічного «вибуху». З мальтузіанської концепції випливає, що працююче населення саме винне у своєму важкому становищі. Виправити умови життя не можна, тому що не можна виправити, «скасувати» закони природи.
Мальтус ігнорував той факт, що зі зростанням життєвого рівня, поліпшенням матеріальних умов змінюються й демографічні процеси, скорочується народжуваність.
У теорії Мальтуса важлива постановка проблеми обліку демографічних зрушень, аналізу взаємозв'язку соціально-економічних процесів і тенденцій у демографічній сфері. Але Мальтус, хоч і намагався неодноразово підправити свою теорію, зіставляв непорівнянні речі — передбачувані зростання населення і реальні темпи приросту життєвих благ.
За Мальтусом, зростання населення обмежується тільки одним — нестачею продуктів харчування, страхом голоду. А практика свідчить про інше: зростання життєвого рівня веде до зміни демографічної ситуації, скорочення народжуваності, свідомого планування родини.
Сама проблема, висунута у свій час Мальтусом, зберігає актуальність до сьогодні. І не тільки для країн «третього світу», де поки що зберігається низький рівень життя і не спостерігається істотних змін у темпах приросту населення.
Глобалізація економічних процесів вимагає більш широкого підходу до аналізу демографічних тенденцій. Важливо уявити, як вони протікають у світі в цілому.
В останні 10—15 років нові тенденції з'явилися й у динаміці світового виробництва продовольства. Обсяги виробництва основних сільськогосподарських культур внаслідок низки причин знижуються. Якщо раніше виробництво продовольства в розрахунку на душу населення зростало, то тепер цей показник знижується. Згідно з прогнозами демографів населення планети збільшиться до 2030 р. з 6 до 9 млрд. осіб. У результаті справді загостриться дефіцит продовольчих ресурсів.